Längdåkarna segrare på idrottsgalan
Framgångarna från OS i Vancouver och en fantastisk säsong för vårt landslag gjorde att längdåkarna blev de stora vinnarna på idrottsgalan i Stockholm under måndagskvällen. Under en helt Zlatan-fri utdelning var det längdlandslaget som dominerade… Charlotte Kalla blev Årets kvinnliga idrottare, Marcus Hellner årets manliga idrottare och Jocke Abrahamsson och Magnus Ingesson årets tränare. Då gjorde det inte så mycket att man missade Jerringpriset…
Framgångarna från OS i Vancouver och en fantastisk säsong för vårt landslag gjorde att längdåkarna blev de stora vinnarna på idrottsgalan i Stockholm under måndagskvällen.
Under en helt Zlatan-fri utdelning var det längdlandslaget som dominerade…
Charlotte Kalla blev Årets kvinnliga idrottare, Marcus Hellner årets manliga idrottare och Jocke Abrahamsson och Magnus Ingesson årets tränare.
Då gjorde det inte så mycket att man missade Jerringpriset…
Årets kvinnliga idrottare
Charlotte Kalla vann i kampen mot bland annat Anna Haag, föga överraskande, titeln som ”Årets kvinnliga idrottare”. Ett OS-guld och ett OS-silver var mer än nog.
Charlotte tackade alla som har varit viktiga för sina framgångar med mamma och pappa i spetsen. Hon tackade tränaren Magnus Ingesson uppe på scenen i Globen.
– Det är inte bara i skidspåret han finns där som en klippa, sade Kalla i en intervju med SVT.
Charlotte hade också med sig pojkvännen Anders Svanebo, men ville inte snacka om kärleksförhållandet.
Årets manliga idrottare
Marcus Hellner vann i kamp mot bland annat Björn Ferry och Henrik Sedin, som vann NHL:s poängliga. Två OS-guld i Vancouver gjorde susen för Marcus, som tackade alla som har stöttat honom och varit där när han behövde dom.
Hellner, Södergren och Kalla hade flugits in med specialchartart plan för att kunda deltaga på idrottsgalan i Stockholm. De har varit på höghöjdsläger i Italien sedan avslutningen på Tour de Ski förra helgen.
![]() |
| GULDLAGET från OS i Whistler blev ”Årets lag”, vann Bragdguldet och var tvåa i omröstningen om Jerringpriset. Marcus Hellner (t h) blev ”Årets mannliga idrottare”. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN |
Årets lag
Stafettguldet från Vancouver tillhör inte något man får se varje dag. Det höll också till priset som ”Årets lag” och Anders Södergren och Marcus Hellner fick ta emot utmärkelsen som de vann tillsammans med Daniel Rickardsson och Johan Olsson, som inte var närvarande.
Damernas OS-silverlag i temasprint med Charlotte Kalla och Anna Haag var också nominerade i den här kategorin.
Årets tränare
Joakim Abrahamsson och Magnus Ingesson vann priset som ”Årets tränare”.
– Det finaste priset man kan vinna som idrottsledare i Sverige, sade Jocke i sitt tacktal.
– Tack också till vallateamet med Larry Poromaa i spetsen, kompletterade Magnus Ingesson, som riktade en välförtjänt tack till ett gäng som sällan får för mycket beröm.
Bragdguldet
Stafettlaget som vann Sveriges första OS-guld över 4×10 kilometer på 22 år fick ta emot Svenska Dagbladets bragdmedalj. Anders Södergren och Marcus Hellner var på plats och Anders tackade.
– Det här har man ju följt på TV upp genom åren och det är många stora idrottare som har fått priset före oss…
Marcus Hellner på att håna – Gunde Svan.
– Vi har försökt jobba bort det töntiga som Gunde Svan förde in, sade Hellner och skrattade.
För första gången på tolv år gick Bragdguldet till ett lag.
– Det är fantastiskt roligt. Vi är värda det här, sa Hellner till SportExpressen.se efter att beskedet kommit i början av december. Hellner, Södergren och förbundskaptenen Joakim Abrahamsson var på plats i Globen.
Och de var på gott humör.
– Det är ett av de större priserna när man ser vilka de tidigare pristagarna är. Det kändes stort när man fick veta det, säger Hellner till SVT.
På frågan varför de är så populära säger Anders Södergren:
– Det måste vara för att vi är så snygga.
Hellner håller med – och passar på att ge legendaren Gunde Svan en känga, med glimten i ögat.
– Ja, vi har försökt jobba bort det töntiga som Gunde Svan förde in.
Stenmark hedrades
Juryns hederspris gick mycket populärt till Ingemar Stenmark, som fick stående applåder i Globen. Och till att dela ut priset hade man hämtat ”Stenis” gamla konkurrenter Phil och Steve Mahre från USA.
Björn Ferry vann pris för ”Årets prestation”. Frun Heidi tog emot priset – och skickade oväntad en hälsning till Ferry:
– Björn, om allting går enligt plan blir du pappa i juli!
Missade Jerringpriset
I Radiosportens Jerringpris missade längdåkarna lite överraskande. Charlotte Kalla var favorit, men slutade först på tredje plats. Marcus Hellner hängde också med länge, men var fyra när man räknade alla rösterna.
Också Björn Ferry kom till kort i kampen, medan herrarnas OS-stafettlag var tvåa och bara fick ge sig för segrarinnan som blev Therese Alshammar.
Hanna Falk var nominerad till priset som Årets nykommare, men det gick till Angelica Bengtsson och där fick inte längdåkningen något pris. Ej heller bland de handikappade fick längdåkningen pris. Segrare här blev järnmannen Anders Olsson från Värmland.











