Mora-Nisse hedrades av Östnors by
Vid det traditionella midsommarfirandet i Östnor saknades en byprofil som varit med så länge någon kan minnas. Därför passade byn på att hedra sin egen skidhjälte, Mora-Nisse när man reste majstången.
Vid det traditionella midsommarfirandet i Östnor saknades en byprofil som varit med så länge någon kan minnas. Därför passade byn på att hedra sin egen skidhjälte, Mora-Nisse när man reste majstången.
Varje år firas midsommar i Mora traditionellt ute i byarna med att varje by reser sin egen majstång.
Mora-Nisse var byn trogen hela sitt liv och vid midsommarfirandet fanns såväl barn som barnbarn och barnbarnsbarn på plats. Anders Romson, känd Moraprofil höll ett tal där han hedrade ”Gard-Nils”, som är Nisses gårdsnamn genom ett känslofyllt tal. Barnbarnen Anders och Erik Eriksson, även de kända skidåkare hjälpte också till att resa majstången. Delar ur Romsons tal:
”
Jag törs nog säga att ingen svensk idrottsman har eller har haft en lika bred folklig förankring, om inte annat har detta manifesterats i samband med hans bortgång. Och det har inte bara berott på hans idrottsliga framgångar, utan kanske lika mycket eller mer på hans personliga uppträdande.
Nisse var min, och säkert många andra 30- och 40-talisters stora idrottsidol. Han formade mina idrottsliga val, och blev en ledstjärna för mig, och många med mig i fråga om ärlighet och rättvisa. Både på det idrottsliga och det privata planet. Som en minnesgest härifrån Östnors by kommer vi att binda ett blåvitt band på en av majstångens nedre kransar. Blåvitt är IFK Moras färger, den klubb han var aktiv och ledare i under femtiotalet år.
Man skulle också kunna se den blåvita färgen som en gnistrande vinterdag, med snö och blå himmel. Kanske en sådan dag som vid OS i St Moritz 1948, när Nisse vann sitt femmils-guld. Vi kommer att minnas dig Nisse, med stolthet och glädje!
”










