Södra Sveriges Vasalopp – Stråkenloppet – rekorddeltagande?

av langd • 19.01.2011
Den 23 januari går startskottet för ett av Sveriges största långlopp söder om Dalälven. Arrangörerna för Stråkenloppet i västgötska Mullsjö hoppas på nytt deltagarrekord. Över 800 är redan anmälda och det är en vecka kvar. – Vi räknar med att uppemot 1000 skidåkare till start även i år, säger tävlingsledaren Lars Grehn, Mullsjö SOK.

Den 23 januari går startskottet för ett av Sveriges största långlopp söder om Dalälven. Arrangörerna för Stråkenloppet i västgötska Mullsjö hoppas på nytt deltagarrekord. Över 800 är redan anmälda och det är en vecka kvar. – Vi räknar med att uppemot 1000 skidåkare till start även i år, säger tävlingsledaren Lars Grehn, Mullsjö SOK.

Den 23 januari går startskottet för ett av Sveriges största långlopp söder om
Dalälven.
Arrangörerna för Stråkenloppet i västgötska Mullsjö hoppas på nytt deltagarrekord. Över 800 är redan anmälda och det är en vecka kvar.
– Vi räknar med att uppemot 1000 skidåkare till start även i år, säger tävlingsledaren Lars Grehn, Mullsjö SOK.

Vintern håller Skidsverige i ett järngrepp med undantag av några helgers midväder. I Mullsjö pågår just nu arbetet med att preparera den 21 kilometer långa banan inför 
Stråkenloppet, vilken av huvudklassen körs två varav.
– Vi har ett snödjup på ca 50 centimeter utefter banan. Sedan en månad tillbaka har vi packat banan med såväl pistmaskin som snöskotrar för att få till ett perfekt underlag för deltagarna, berättar Lars Grehn.
Tävlingsledaren beskriver banan som ”vasaloppslik” med mycket 
stakåkning på bl.a. natursköna högmossar men också med inslag av några rejälare backar.
– Skidspåren går i en naturskön varierande skogsterräng på en höjd av 
300 meter över havet vilket garanterar bra snötillgång. Det är femte gången på nio
 år som vi kan använda originalbanan och vi har bara fått ställa in loppet en gång under dessa nio åren.
Stråkenloppet är en traditionsrik tävling. På 40-talet tävlade dåtidens skidhjältar med träskidor och bambustavar i tävlingen Stråken Runt. I många år låg skidloppet i träda men 2002 bestämde sig Mullsjö SOK för att väcka liv i den gamla klassikern.
– Vi blev överrumplade över hur stort intresset var för tävlingen och 
det har hållit i sig, säger Lars Grehn.
2006 ställde nästan 800 åkare upp i loppet vilket gjorde Stråkenloppet 
till Sveriges näst största skidtävling efter Vasaloppet. Förra året 
lockade tävlingen över 1000 åkare med representation från i stort sett alla skiddistrikt i Sverige (!) plus tävlande från Danmark och Norge. Inför årets tävling verkar intresset vara
minst lika stort.
– Fortsätter anmälningarna att rulla in som det har gjort under den 
senaste veckan når vi vårat satta maxtak på 1000 deltagare under veckan.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Schweiziska landslagsåkaren byter till skidskytte

    28-åringen körde OS i längdskidor för Schweiz i vintras. Nu står det klart att Lea Fischer byter till skidskytte.
    av Maja Eriksson
    16.06.2026
  • CYKELTRÄNING: Lätt cykeltur – bygg din grund en timme i taget

    av ProXCskiing.com
    16.06.2026
  • Fiasko i spåret – rekordintäkter för finska stjärnan

    av Ingeborg Scheve
    15.06.2026
  • Langd.se söker journalist med passion för längdskidor

    av Langd.se
    15.06.2026
  • Storsponsorn drar sig ur världscupen

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.06.2026