Trimtex Mora-kontor är i gång

av langd • 23.06.2012
Häromveckan öppnade Joakim Engström Trimtex nya kontor i Mora. Den norska klädtillverkaren satsar hårt och ska försöka expandera i Sverige. Elitåkaren Engström kommer att jobba halvtid för Trimtex och fortsätter samtidigt sin egen satsning. – Det är en förmån att få jobba så här nära skidsporten. Samtidigt en trygghet för tiden efter den aktiva karriären, säger ”Jocke”.

Häromveckan öppnade Joakim Engström Trimtex nya kontor i Mora. Den norska klädtillverkaren satsar hårt och ska försöka expandera i Sverige. Elitåkaren Engström kommer att jobba halvtid för Trimtex och fortsätter samtidigt sin egen satsning. – Det är en förmån att få jobba så här nära skidsporten. Samtidigt en trygghet för tiden efter den aktiva karriären, säger ”Jocke”.

Häromveckan öppnade Joakim Engström Trimtex nya kontor i Mora. Den norska klädtillverkaren satsar hårt och ska försöka expandera i Sverige.
Elitåkaren Engström kommer att jobba halvtid för Trimtex och fortsätter samtidigt sin egen satsning.
– Det är en förmån att få jobba så här nära skidsporten. Samtidigt en trygghet för tiden efter den aktiva karriären, säger ”Jocke”.

Trimtex satsar nu hårt och har nyligen också öppnat ett kontor i Finland. Det svenska huvudkontoret ligger i Sandviken men nu kommer Joakim Engström jobba med Mora som bas för att komma riktigt nära den svenska marknaden av skidklubbar.
Det är just Trimtex kläder för skidåkning som kommer att vara Jockes fokus.

Den egna skidåkningen ger nu mora-åkaren en treårssatning fram till 2015.
– Jag kommer ge skidåkningen en chans de här åren. Till vintern blir det både traditionellt och långlopp. Beronde på hur det går kommer jag kanske att rikta in mig på något därefter, säger Jocke.

Kombinationen med arbete och aktiv karriär ser han bara fördelar med.
– Jag kommer ju att vara ute på tävlingar och träffa mycket kunder där direkt. Det finns bara fördelar, menar Engström.

På meritlistan hittills finns SM-medaljer i stafett, ett VM-brons på rullskidor och segrar i några svenska långlopp bland annat. Men målet är ställt högre.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Ny rysk plan kan öppna dörren till världscupen

    Ryska skidskyttar kan snart vara tillbaka i världscupen – via en belarusisk bakdörr.
    av Ingeborg Scheve
    08.06.2026
  • Stjärnan tilldelas Victoriapriset 2026

    av Maja Eriksson
    08.06.2026
  • Tar över Norges svåraste skidjobb

    av Langrenn.com
    07.06.2026
  • Ger tävlingskalendern godkänt: ”Varje säsong är annorlunda”

    av Leandro Lutz
    07.06.2026
  • Hemligheten bakom snabbare återhämtning: Vad och när du ska äta för effektiv träning?

    av Bezky.net
    06.06.2026