Avslutar säsongen – blev inte som hon önskade

av Kjell-Erik Kristiansen • 22.03.2026
Förra vintern avslutade hon sin första långloppsäsong som den stora stjärnan. Tre segrar på rad: Vasaloppet, Birken och Marcialonga Bodø. Nu avslutar OS-segrarinnan årets säsong och hoppar över finalerna i nord-Norge. – Det har blivit långt ifrån som jag önskade.

Förra vintern avslutade hon sin första långloppsäsong som den stora stjärnan. Tre segrar på rad: Vasaloppet, Birken och Marcialonga Bodø. Nu avslutar OS-segrarinnan årets säsong och hoppar över finalerna i nord-Norge. – Det har blivit långt ifrån som jag önskade.

Stina Nilsson slutade 12:a i Marcialonga Bodø under lördagen. Hon var mer än nio minuter från segern. Och i vinter står hon med en seger (La Diagonela) och totalt tre pallplatser i Ski Classics.

– Jag gick in i den här säsongen med stora drömmar och förväntningar. Tyvärr så har det långt ifrån blivit som jag önskade. Ljusglimtar finns såklart, men jag har landat i att det bästa just nu är att stänga säsongen och låta kropp och knopp få återhämta sig, skriver Stina Nilsson på sina sociala medier.

Därmed kommer hon inte att finnas på plats för att tävla i Reistadløpet eller Summit 2 Senja den kommande helgen. I den sistnämnda tävlingen var hon tvåa förra året.

DET HAR mest blivit en plats i kön för Stina Nilsson i vinter. Som här i Marcialonga Bodø. Foto: NORDIC FOCUS

Hela Team Ragde Charge – inte bara Stina Nilsson – har varit en besvikelse den här vintern. Legenden Andreas Nygaard har inte alls fått till det. Johan Hoel, som vann Ski Classics totalt 2024 har heller inte kunnat dominera.
Dessutom skickade man iväg Kasper Stadaas till Team Aker Dæhlie, och han har varit top-2 på touren helt till den här helgen då han inte kunde starta.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    24.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Delade inte ut gåvor på hemmaplan

    by Kjell-Erik Kristiansen
    25.08.2026
  • 1

    Direkt från OS till Vasaloppet – vill ha revansch

    by Maja Eriksson
    24.02.2026

Fler artiklar

  • Trygg och kontrollerad utförskörning – så tar du dig an nedförsbackarna

    Att åka utför på rullskidor kräver teknik, mod och balans. Lär dig grunderna för att känna dig säkrare när det går utför.
    av Langd.se
    19.09.2026
  • Reseguide – Bad Gastein: där Ski Classics möter Belle Époque-charm

    av Leandro Lutz
    19.09.2026
  • Tour of Slovakia etapp 4: En dag utan berg

    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.09.2026
  • Kagevi stärker greppet om klättrartröjan – Van Eetvelt vann kaotisk etapp

    av Kjell-Erik Kristiansen
    18.09.2026
  • Östersund får arrangera VM i skidskytte 2031

    av Maja Eriksson
    18.09.2026