Häftig långloppsdag väntar – här är tider och startlistor

av Mårten Lång • 19.04.2024
Vi närmar oss slutet av skidsäsongen. Men det tävlas fortsatt flitigt. I dag är det dags för fyra prestigefyllda långlopp. Här hittar du tider och startlistor inför dagens tävlande.
Vi närmar oss slutet av skidsäsongen. Men det tävlas fortsatt flitigt. I dag är det dags för fyra prestigefyllda långlopp. Här hittar du tider och startlistor inför dagens tävlande.

Stora delar av den svenska eliten finns på plats i Bruksvallarna under Fjälltopphelgen. I elitklassen på 35 kilometer kommer det bland annat att bli ett revanschmöte mellan Ebba Andersson och Frida Karlsson, detta efter den häftiga duellen världsstjärnorna emellan i Sollefteå för ett par helger sedan.

De ställs bland annat mot Ski Classics ungdomsvästvinnare Karolina Hedenström och Moa Hansson.

På herrsidan kommer norrmannen Jan Thomas Jenssen som vann fristilsloppet under världscuppremiärhelgen i Ruka att ställas mot ett gäng vassa svenska åkare. Här finns bland annat William Poromaa, Jens Burman, Edvin Anger, Gustaf Berglund, Truls Gisselman, Eric Rosjö och Fredrik Andersson. Dessutom långloppsåkare som Alfred Buskqvist, Eddie Edström och Axel Jutterström. 

11.00 Fjälltopploppet

HÄR HITTAR DU STARTLISTAN

Här hittar du webbsändning från arrangören

Men det tävlas även i Norge och på Island.
På vår streamingtjänst SC Play kan du se isländska Fossavatnsgangan.

HÄR HITTAR DU LÄNKEN TILL SÄNDNINGEN (startar 9.50)

I Norge väntar både Kobberlöpet och Skarverrennet med minst sagt vassa startfält.
10.00 Kobberlöpet
12.00 Skarverrennet

Senare på eftermiddagen (klockan 16.00) kan du även följa världscupen i city-mountainbike i Paris.

HÄR HITTAR DU LÄNKAR OCH TIDER

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Ledarvästen till trots – Jizerska är Novaks stora mål

    Max Novak är en av Sveriges bästa långloppsåkare. Efter andraplatsen i Marcialonga för nästan två veckor sedan befäste han sin position i toppen. Många vet att han har rötter från Tjeckien. Nu berättar han om banden till landet, och varför Jizerska är ett av hans stora mål.
    av Max Östlund
    05.02.2025
  • Inför debuten i Jizerska – ”Jag suktar efter en bättre placering”

    av Max Östlund
    04.02.2025
  • Dubbla guld i U23-VM: ”Det var en väldigt bra dag”

    av Maja Eriksson
    04.02.2025
  • Helt överlägsen seger i kvalet

    av Max Östlund
    04.02.2025
  • Myhlback slagen av sprintledaren i Orsa

    av Max Östlund
    04.02.2025