Hanna Lodin imponerade stort i 157 XCC Open

av Mårten Lång • 23.09.2023
Team Engcons Hanna Lodin visar klass inför vintern. I dag vann hon 157 XCC Open med två minuters marginal före teamkompisen Ida Dahl: — Jag kände mig stark, säger Lodin.

Team Engcons Hanna Lodin visar klass inför vintern. I dag vann hon 157 XCC Open med två minuters marginal före teamkompisen Ida Dahl: — Jag kände mig stark, säger Lodin.

Team Engcons Hanna Lodin visar klass inför vintern. I dag vann hon 157 XCC Open med två minuters marginal före teamkompisen Ida Dahl: — Jag kände mig stark, säger Lodin.

I dag avgjordes den sista deltävlingen i årets 157 XCC Rollerskitour. I damtävlingen var det på förhand en trio åkare från Team Engcon (Hanna Lodin, Tove Ericsson och Ida Dahl) mot Lager 157 Ski Teams Karolina Hedenström.

— Det var väldigt bra att få träna på klungkörning inför vintern. Vi, jag och Tove och Ida, turades om att köra på och släppa i väg varandra för att på så sätt trötta ut Karro, säger Hanna Lodin.

Efter drygt en och en halv mils åkning skapade nyförvärvet från Ski Team Göhlins en lucka som skulle bli det som avgjorde loppet:

— Jag kände mig väldigt stark. Det var egentligen inte meningen att det skulle vara ett avgörande ryck, utan det blev mer bara så. Men känslan i kroppen var väldigt bra, säger Lodin som vann med två minuters marginal före tvåan och vinterns Ski Classics-totalsegrare Ida Dahl.

Hur känns det att kunna besegra så meriterade motståndare så klart?

— Det är ju skillnad på skidor och rullskidor. Jag och Ida och Tove har ju tränat tillsammans på snö och jag vet att de är vassare på snö. Men det är klart att det är häftigt att slå dom. Sen hoppas jag att jag kan hänga på dom till vintern, säger Lodin ödmjukt.

Trea i dagens lopp och totalsegrare i 157 XCC Rollerskitour blev Karolina Hedenström.

För Team Engcon väntar nu läger i Ulricehamn innan Ida Dahl och Hanna Lodin på söndag kör Klarälvsloppet.

Mer inför den tävlingen kommer här på langd.se i morgon.

Damer: 1) Hanna Lodin, Team Engcon, 2.03,46, 2) Ida Dahl, do, +1.52, 3) Karolina Hedenström, Lager 157 Ski Team, +2.21, 4) Tove Ericsson, Team Engcon, +5.14, 5) Anja Stolpe, Lager 157 Ski Team, +9.58.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Ytterligare svenskt storteam försvinner från Ski Classics

    by Maja Eriksson
    26.05.2026
  • 1

    Skrällen: Doldisen spurtade ner totalledaren

    by Noah Rådmark
    30.01.2026
  • 1

    Svenskan fortsätter i Northugs team

    by Maja Eriksson
    14.05.2026
  • 1

    Värvningsbomben: Team Engcon plockar in Vasaloppsvinnaren

    by Maja Eriksson
    02.05.2026

Fler artiklar

  • Team GS8 tog hela prispallen i Ekesjätten Utmanar 2026

    Under nationaldagen avgjordes Ekesjätten Utmanar i värmländska Ekshärad. Då dominerade långloppsteamet Team GS8 med Gabriel Strid i spetsen.
    av Maja Eriksson
    09.06.2026
  • Ny rysk plan kan öppna dörren till världscupen

    av Ingeborg Scheve
    08.06.2026
  • Stjärnan tilldelas Victoriapriset 2026

    av Maja Eriksson
    08.06.2026
  • Tar över Norges svåraste skidjobb

    av Langrenn.com
    07.06.2026