Kjölstad spurtvann kaotiskt König Ludvig Lauf

av langd • 02.02.2014

Team United Bakeries Johan Kjölstad var starkast i spurten på König Ludvig Lauf och vann före Simen Östensen, Tema Centric och Daniel Tynell, Team Tynell.
– Wow, jag är så glad över den här segern. Jag fokuserade på att spara kraft inför avgörandet, sa Kjölstad i TV4 Sport sändning.

Team United Bakeries Johan Kjölstad var starkast i spurten på König Ludvig Lauf och vann före Simen Östensen, Tema Centric och Daniel Tynell, Team Tynell.
– Wow, jag är så glad över den här segern. Jag fokuserade på att spara kraft inför avgörandet, sa Kjölstad i TV4 Sport sändning.

Den ”gamle” sprintern Kjölstad var säker på upploppet men upplevde vägen fram dit som ganska kaotisk, precis som de övriga elitåkarna.

Marcialonga-segraren Simen Östensen var allt annat än glad efter målgången.
– En sån skittävling. Så flackt och total kaos när vi kom ifatt motionärerna på andra varvet, menade Östensen.

Trean Daniel Tynell var mycket glad som trea men precis som Östensen upplevde han loppet som kaotiskt.

– Jag är väldigt nöjd med att komma upp på pallen som trea. På slutet fick man fightas rejält om positionerna, men jag är ganska stor och bra på brottning, sa Tynell med ett leende och fortsatte:

– Jag är glad att jag kunde hitta fram sista hundra meterna. Jag tog tre åkare på slutet.

Vädret och banans flacka banprofil gjorde att tätklungan var rejält stor och 25:e placerade Team Coops Bill Impola var i mål bara 13 sekunder efter segraren.

Av de svenska åkarna bakom Daniel Tynell var Jens Eriksson, Team Centric, elva, Oskar Svärd, Team Coop, 14:e, Jimmie Johnsson, Team Coop, 17:e, Rikard Tynell, Team Coop, 20:e, Bill Impola, Team Coop, 25:a, Jörgen Brink, Team Lease Plan Go, 28:a, Lars Ljung och Fredrik Byström, Helsinge Ski Team 29:a och 30:e.
Martin Holmstrand, Axa, 33:a, Björn Rydvall, Martin Rosvall och Klas Nilsson, alla från Team 7-mila 34:a, 36:a och 39:a.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutade skidskyttekarriären – gjorde comeback i Vasaloppet

    by Maja Eriksson
    11.03.2025
  • 1

    Avslutar traditionella karriären – går in i Ski Classics

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    29.03.2025
  • 1

    Missade säsongen men fann kärleken

    by Kjell-Erik Kristiansen
    25.03.2025
  • Stian Hoelgaard - den eviga tvåan avslutar nu karriären.
    1

    Den eviga tvåan – lägger av efter 13 säsonger i toppen

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    01.04.2025
  • Karolina Hedenström blev diskad efter målgången av Summit 2 Senja.
    1

    Diskad – Kaosscenerna precis innan målgången

    by Max Östlund
    30.03.2025

Fler artiklar

  • VM-medaljören har blivit pappa igen

    Under VM i Trondheim utmanade den rutinerade italienaren Johannes Hösflot Kläbo. Nu har han blivit pappa för andra gången.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    17.04.2025
  • Böter, diskvalificering och tillsägelser: Det här är de största busarna i spåret

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2025
  • Skinstad tar ton mot Norska skidförbundets koppling till Janteloppet

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    17.04.2025
  • Järnberg: ”Många som hört av sig”

    av Max Östlund
    17.04.2025
  • Svensk pallplats på Island – tävlar för italienskt team

    av Maja Eriksson
    16.04.2025