Korsgren taggad inför ny säsong med ny roll

av Hanna Karlsson • 07.12.2022
På lördag drar den 14:e säsongen av Ski Classics i gång. Lina Korsgren, Pro team director för Team Ramudden är laddad.

På lördag drar den 14:e säsongen av Ski Classics i gång. Lina Korsgren, Pro team director för Team Ramudden är laddad.

På lördag drar den 14:e säsongen av Ski Classics i gång. Lina Korsgren, Pro team director för Team Ramudden är laddad.

Efter förra säsongen bestämde sig Lina Korsgren för , efter bland annat tre Vasaloppssegrar, att lägga skidorna på hyllan och i stället axla rollen som Pro team director i Team Ramudden.

– Första tiden har varit lite som vanligt. Jag har varit i samma typ av miljö, men på ett helt annat sätt. Nu har jag fokus på åkarna, i stället för på mig själv, berättar Lina Korsgren som just nu befinner sig i Livigno.

Där är hon för att tillsammans med teamet ladda upp inför säsongspremiären av Ski Classics till helgen. En säsong hon är hoppfull inför.
– Det är ett jättebra team som vi har. Det är ett nytt team med både gamla och nya åkare och vi har blivit ett starkt och sammansvetsat team, berättar Korsgren.

Teamet stannar i Livigno till torsdag, sen är det dags att bege sig till Bad Gastein där första tävlingen på lördag är Pro Team Tempo. Det är en tävling med intervallstart där varje team startar med ett mellanrum på fyra minuter och damerna startar 30 sekunder efter herrarna i teamet. Tiden i mål på teamets andra herre och andra kvinna är den som räknas.
– Vårt mål är att placera oss så högt upp som möjligt. Vi har tränat på ett lagtempo här i Livigno och det gick bra, berättar Korsgren.

Lina Korsgrens tips är, att man inför ett lagtempo, måste titta på åkarnas styrkor och anpassa taktiken efter det. Hon berättar vad det betyder för Team Ramuddens del.
– Vi har fyra grabbar i teamet och de kommer få turas om att dra. På damsidan kommer Emile Fleten få ta ett större ansvar då hon på pappret är den starkare åkaren.

I hennes nya roll som Pro team director kommer hon i år att stå vid sidan av spåret under tävlingarna, något som hon säger gör henne mer nervös än när hon själv stod på startlinjen.
– Jag tror att jag kommer vara mer nervös nu när jag står vid sidan av, det är svårt att kontrollera loppet på samma sätt som när man själv åker. Men jag har fått känna på det lite på rullskidloppen teamet varit med på inför säsongen.

Vad ser du mest fram emot med en ny säsong?

– Att få uppleva härliga och roliga ögonblick tillsammans. Delad glädje är dubbel glädje och möter vi motgångar får vi dela dem också.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Långloppsstjärnan knäckte Poromaa i SM-loppet

    by Maja Eriksson
    05.10.2025
  • Vilar det en vädermässig förbannelse över Vasaloppet?
    1

    Vasaloppets förbannelse – Kan 2024 upprepa sig?

    by Max Östlund
    24.02.2025
  • 1

    Myhlback fortsätter dominera

    by Maja Eriksson
    21.09.2025
  • 1

    Doldis krossade motståndet och slog världsrekordet

    by Maja Eriksson
    07.09.2025
  • 1

    Fem supertalanger att hålla ögonen på inför skidsäsongen 2025/2026

    by Langd.se
    01.10.2025

Fler artiklar

  • Väljer att stå över landslagsläger – igen

    Norska landslaget har de senaste dagarna befunnit sig på Mosetertoppen för träningsläger. Återigen utan Kristine Stavås Skistad. Nu hoppas landslaget hitta en lösning på situationen.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    10.10.2025
  • Här är programmet för Tour de Ski 2025/2026

    av Langd.se
    10.10.2025
  • Landslagsstjärnan startar podd: ”Känns absolut nervöst”

    av Maja Eriksson
    10.10.2025
  • Ny miljonnota för konstsnön – inför skid-VM i Falun

    av Langd.se
    09.10.2025
  • Anders Aukland: ”Två–tre pass i veckan räcker”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    09.10.2025