Möt de nominerade till Pro Team Director: Oskar Svärd
På söndag avslutar Team Eksjöhus sin andra säsong som Pro Team i Ski Classics. Teamchefen Oskar Svärd är en av de fem Pro Team Directors som nominerats: — Det är en stor ära, säger Svärd om nomineringen.
Oskar Svärd är en av 2000-talets mest framgångsrika långloppsåkare. Han har tre segrar i både Vasaloppet och Jizerska50, och har dessutom vunnit bland annat Marcialonga.
— När jag avslutade min elitsatsning var jag expertkommentator under ett par säsonger, men jag saknade att vara nära och jobba med skidåkarna, så det har varit häftigt att under de här två senaste säsongerna jobba med uppbyggnaden av Team Eksjöhus, säger Svärd.
Team Eksjöhus kommer den kommande helgen att avsluta sin andra säsong i Ski Classics:
— Det har varit häftigt att som helt nytt lag bygga upp och sätta organisationen. Det har på många sätt varit en berg- och dalbana. Men viktigt att påtala att det verkligen är ett teamarbete. Med oss ledare; vallateam; samarbetspartners och åkare. Det jag brinner för är att hjälpa åkarna att satsa, utvecklas och ha kul med skidåkningen, säger Svärd.
Hur känns det att vara motiverad som Årets Pro Team Director?
— Jättekul. En ära. Men det är som jag sa viktigt att påtala att jag är långt ifrån själv i det här arbetet. Vi är många runt laget; inte minst då Espen (Träldal) sportchef och ägare.
Vad är det som driver dig i din roll?
— Det är ju att se utvecklingen, stötta åkarna och se hur kul de har både tillsammans och som skidåkare. Jag tycker att det är fantastiskt att se den utveckling som skett från att jag började satsa på långlopp 1999 då fick jag jaga sponsorer på egen hand för att ha råd att åka ut på någon tävling. Nu finns det tack vare Ski Classics möjligheten för så många fler att satsa på långlopp.
Vad är roligast och vad har varit mest utmanade med ditt jobb?
— Vi jobbar ju med människor så det dyker ju alltid upp saker att hantera som sjukdomar och skador. Men det utan tvekan tuffaste i den här rollen var när vi skrev kontrakt med en finsk åkare som visade sig ha använt dopning, något som både jag och Espen är så otroligt mycket emot. Det vill jag bara glömma. Jag vill hellre se på det fantastiska saker vi fått uppleva; Axel (Jutterström) som gick från att vara en doldis för de utanför skidåkningen till att bli trea i Vasaloppet. Och sen givetvis den resa vi gjort med Magni (Smedås) som kom in i vårt team några tävlingar förra året. Den utvecklingen och det hon tillför in i laget är häftigt att se, säger Oskar Svärd.
Hur ser du på Ski Classics utveckling?
— Som jag sa har Ski Classics inneburit att fler har möjlighet att satsa vilket är otroligt värdefullt. Sen om man tittar på utvecklingen framåt så är det viktigt att man tittar på hur många lopp det ska vara; för det är viktigt att man ser till så att alla verkligen åker alla lopp. Det får inte bli så att åkare står över tävlingar. Och så tycker jag att det är viktigt att hålla kvar vid de fyra stora loppen. Monumenten. De ska ha den tyngd som de har; och det får inte bli ”dubbelhelger” i samband med dom.
Vilket är ditt starkaste minne från säsongen?
— Magnis seger i Marcialonga var häftig. Men det återstår ju en helg, så jag hoppas att vi kan toppa den, säger Svärd med ett leende.

Övriga nominerade
Möt de nominerade till Pro Team Director: Maxime Grenard
Här är alla nominerade till Pro Team Director
Intervjuer med övriga nominerade kommer här på langd.se under kommande dagar