På lördag avgörs La Venosta Criterium – Ski Classics säsong XIV

av Hanna Karlsson • 15.12.2022
En tuff målgång och höghöjd. Det är två saker som beskriver La Venosta som äger rum på lördag.

En tuff målgång och höghöjd. Det är två saker som beskriver La Venosta som äger rum på lördag.

En tuff målgång och höghöjd. Det är två saker som beskriver La Venosta som äger rum på lördag.

La Venosta Criterium är Ski Classics säsong XIV:s tredje tävling. Loppet äger rum i norra Italien nära gränsen till både Österrike och Schweiz.

Det är en masstart i klassisk stil och liksom förra helgen åker åkarna flera varv på en bana. Starten går nere i byn Melago och avlutas tufft med målgången på banans högsta punkt vid Melago Alm. Under loppet finns det möjlighet för åkarna att samla poäng i både sprinttävlingen vid ett tillfälle och vid två tillfällen i klättertävlingen.

Under presskonferensen inför La Venosta berättade Emil Persson, Lager 157 Ski Team, om hans teams taktik inför loppet:

– Vi hoppas vara lika starka som vi var i förra loppet. Om vi är starka och många av oss kommer kunna vara långt fram kommer det göra loppet enklare för oss. Det är allt jag kan säga om det.

Han har börjat sin säsong mycket bra med en vinst i förra tävlingen, Bad Gastein Criterium, och känner sig mer avslappnad inför fortsättningen

– Det betyder mycket, under sommaren funderar du, kommer jag bli så bra som jag var förra året och har mina motståndare tagit tio steg längre än mig. Men man vet aldrig innan de första loppen. När jag gjorde ett så bra lopp senaste helgen kände jag att jag kan slappna av lite mer, sa han.

Ida Dahl, Team Engcon, har även hon haft en strålande säsongsstart, med bland annat en femte vinst i Ski Classics som tog henne in i Ski Classics Hall of Fame. Hon tror att loppet på lördag kommer att passa henne:

– Det är en tuff bana och jag ser fram emot det och tror att det passar mig bra. Jag tror att det kommer att bli mycket spännande, sa hon under presskonferensen inför.

Vilken karaktär loppet får och vilka som står på pallen får vi veta på lördag.

Fakta La Venosta
Datum: 17 december, 2022
Distans: 36 km klassisk teknik
Plats: Val Venosta, Italien
Starttid: kvinnor 08:15/män 10:30
Antal SC Sprints: 1
Antal SC Climbs: 2

Här kan du se presskonferensen inför La Venosta med bland annat Emil persson, Lager 157 Ski Team och Ida Dahl Team Engcon.

Mer information om Ski Classics hittar du på skiclassics.se

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    21.01.2026
  • 1

    Avslutade skidskyttekarriären – gjorde comeback i Vasaloppet

    by Maja Eriksson
    11.03.2025
  • Långlopsstjärnan Max Novak kan gå miste om 300 000 kr efter diskningen i Birken
    1

    Diskningen i Birken – långloppsstjärnan kan gå miste om 300 000

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    18.03.2025
  • 1

    Fyra i första tävlingen – nu siktar hon på pallen

    by Maja Eriksson
    18.12.2025
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026

Fler artiklar

  • Ställningen i världscupen efter tävlingshelgen i Goms

    Sista tävlingarna innan OS genomfördes i Goms i helgen och nya poäng delades ut i världscupen. Inför OS leder Maja Dahlqvist sprintvärldscupen och Moa Ilar utmanar Jessie Diggins i den totala världscupen.
    av Langd.se
    26.01.2026
  • Här är kändisarna som åker Vasaloppet

    av Langd.se
    26.01.2026
  • Heijdenberg kniper sista OS-platsen

    av Langd.se
    25.01.2026
  • Magnusson långt efter i masstarten

    av Langd.se
    25.01.2026
  • Det stora skidtestet 2025/2026 – skateskidor i toppsegmentet

    av Langd.se
    25.01.2026