Skidåkare i elitledet på Göteborgsvarvet
Göteborgsvarvet är världens största halvmaraton (21 097,5 meter). 50 000 deltagare från 70 olika nationer kommer att hejas fram av totalt 230 000 åskådare längs gatorna (allt enligt loppets egen hemsida).
Och det är givetvis en hel del skidåkare som kommer att ta sig an utmaningen, och några av dessa står i elitledet (bestående av drygt 100 löpare).
Här finns Johannes Eklöf som tidigare i veckan presenterades som nyförvärv för Ski Team Göhlins. Eklöf har visat hög klass även som löpare, och blev 18:e på Stockholm Marathon förra året.
I elitledet står dessutom Lager 157 Ski Teams Marcus Johansson, som sprang på 1.13.45 på Göteborgsvarvet 2022.
På damsidan finns tidigare landslagsåkaren Lovisa Modig som avslutade sin elitsatsning som längdåkare för drygt ett år sedan. Modig har vunnit SM-medaljer både på 5 000 och 10 000 meter i löpning, och sprang ett millopp i Norge för ett par veckor sedan på 34.46.
Hilda Löf, även hon ingående i Ski Team Göhlins, var fyra i Ultravasan 45 för två år sedan startar i dag i elitledet. Eliten startar klockan 13.00, och därefter rullar det på kontinuerligt med starter fram till klockan 16.00 då startgrupp 25 ger sig iväg.
Har vi missat någon skidåkare bland eliten i Göteborgsvarvet; eller har du tips om annat vi ”borde skriva om” – skicka då ett mejl till [email protected]