Trots mildvädret, kan medvinden bidra till rekordtid?

av Max Östlund • 01.03.2025
Kan vinden bidra till ny rekordtid i Vasaloppet 2025?
Vädret vänder. Nu förutspår SMHI mildare väder som kan hota den tidigare förväntade rekordtiden i morgondagens Vasalopp.

Vädret vänder. Nu förutspår SMHI mildare väder som kan hota den tidigare förväntade rekordtiden i morgondagens Vasalopp.

Med tanke på de prognostiserade tio minusgraderna har det pratats om rekordtid under årets Vasalopp. När prognosen förändrades till varmare väder, fick åkare och experter huvudbry kring skidval och preparering. Efter senaste uppdateringarna finns fortfarande förutsättningar för att nå nya rekordtider.

2021 satte Tord Asle Gjerdalen rekord i Vasaloppet med 3.28.18. 2022 slog Astrid Øyre Slind damernas rekord när hon vann med tiden 3.50.06 När Gjerdalen slog sitt rekord stod åkarna bredvid spåren, uppe på skatebredden då nysnö blåst ned i spåren.

Läs även: Vasaloppets förbannelse – Kan 2024 upprepa sig?

Inför årets lopp hade de stora vädertjänsterna förutspått kallgrader ned mot minus tio i närheten till starten i Berga by. För många av åkarna skulle det innebära snabbt före och rekordkänning när den annars så blöta och grovkorniga snön förväntades frysa ihop till stenhårda spår som, efter minusgraderna förmodligen skulle hålla en bra bit in mot Mora.

Efter mildvädret – en lastbil fyller på med snö till startgärdet under lördagen. Lastbilarna levererade snö under stora delar av lördagen.

Dessvärre för rekordjägarna har prognosen nu blivit justerad. I stället för minusgrader under tio förväntar man enbart enstaka minusgrader i Sälen, Mångsbodarna och Evertsberg under natten till söndag. Detta får till följd att de snabba förhållandena, med största sannolikhet, inte kommer att hålla lika länge som förväntat.

Minusgrader byts ut till medvind

I takt med att prognosen blev justerad, kom även varsel från SMHI om att vinden kommer att blåsa i åkarnas fördel. I Evertsberg kommer vinden från väst-sydväst och med en styrka av fem till sex sekundmeter och byar mellan elva och fjorton sekundmeter.

När åkarna närmar sig Mora förutspår SMHI en temperatur mellan sex och åtta plusgrader, vilket kommer att blöta upp spåren och sänka farten. Däremot väntar man vindstyrkor mellan sex och sju sekundmeter, i åkarnas riktning.

Kan medvinden vända på steken och ge åkarna den vind i seglet som krävs för en ny rekordtid? Kan vi till och med få se tider under 3.20? I morgon vet vi.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Sundling om femmilen: ”Det sjukaste jag har gjort”

    by Maja Eriksson
    10.03.2025
  • Förhandsfavoriten från Team Ramudden, Emilie Fleten, kämpade med skidorna under årets Vasalopp.
    1

    Mardrömmen för förhandsfavoriten under Vasaloppet

    by Max Östlund
    02.03.2025
  • 1

    Allt du behöver veta inför skidskyttepremiären på Idre Fjäll

    by Langd.se
    14.11.2025
  • 1

    Fem skidskyttetalanger att hålla ögonen på inför säsongen 2025/2026

    by Langd.se
    07.10.2025
  • 1

    Anger slagen igen: ”har inte fattat hur snabb han är”

    by Max Östlund
    07.03.2025

Fler artiklar

  • Har hittat tryggheten i skyttet inför säsongsstarten: ”Gjort ett väldigt bra jobb”

    Efter en försäsong med sjukdom och missade läger är Hanna Öberg redo för säsongspremiär på Idre Fjäll. Inför säsongen känner hon en större trygghet i skyttet.
    av Maja Eriksson
    13.11.2025
  • Här ser du tävlingarna från Olos/Muonio live på SC Play

    av Langd.se
    13.11.2025
  • Det stora skidtestet 2025 – Stavar

    av Langd.se
    12.11.2025
  • Hur noggrannhet och förberedelser blev nyckeln till framgång

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    12.11.2025