Anger tog tredje guldet: ” Hade en stor chans att vinna”
Edvin Anger tog täten direkt och ledde herrarnas final från start till mål. Han tog därmed sitt tredje SM-guld det här mästerskapet.
Edvin Anger har haft en fin start på SM-veckan i Boden. Han har tagit guld i både teamsprint och 10 kilometer med individuell start. I dagens sprint tog han sitt tredje SM-guld den här veckan.
I finalen tog han täten direkt och hade ledningen hela vägen från start till mål. Johan Häggström var den som försökte utmana Anger på upploppet men det räckte inte hela vägen och han fick nöja sig med silvret. George Ersson var starkast av de jagande och knep bronsmedaljen.
– Det var ett spår som gick riktigt bra på upploppet och det var en fördel att vara först in. Jag visste att jag hade en stor chans att vinna, säger Edvin Anger till SVT Sport efter loppet.
Övriga åkare i finalen var Gustaf Berglund på 4:e platsen, Truls Gisselman 5:a och Anton Grahn 6:a. Den sistnämnde ramlade direkt i starten och var aldrig med i fajten om medaljerna.
HÄR HITTAR DU RESULTAT FRÅN HERRARNAS FINAL.
Läs också: Här hittar du tiderna för längdåkningen och skidskyttet under SM-veckan