Ebba drar i bromsen, skippar USA-finalen

av Ingeborg Scheve • 15.03.2026
Efter 27:e platsen på femmilen i Holmenkollen på lördagseftermiddagen var Ebba Andersson förtvivlad. Något stämmer inte. På söndagsmorgonen meddelar landslaget att OL-stjärnan missar hela världscupfinalen.

Efter 27:e platsen på femmilen i Holmenkollen på lördagseftermiddagen var Ebba Andersson förtvivlad. Något stämmer inte. På söndagsmorgonen meddelar landslaget att OL-stjärnan missar hela världscupfinalen.

Andersson tog två silver och ett guld i OS, men sedan dess har inte mycket stämt för den svenska 28-åringen. På femmilen i Orsa förra helgen blev hon tia, över åtta minuter efter.

Och i lördagens femmil i Holmenkollen slutade hon först på 27:e plats efter ett fall tidigt i loppet. Efter målgång var Andersson i tårar:
– Det är något som inte stämmer.

Tvingas dra sig ur

Nu drar sig Ebba Andersson ur resten av världscupen. Det återstår tre tävlingar som ska köras i Lake Placid i USA.

– Vi har beslutat att Ebba behöver lite mer tid för att undersöka det högra knät närmare och den vänstra handen som fick sig en smäll i fallet (i Holmenkollen). Hon står därför över landslagets resa till USA på söndag, säger den svenske landslagsläkaren Rikard Noberius i ett uttalande på söndagsmorgonen.

– Det är en försiktighetsåtgärd eftersom det är en lång resa, och hon riskerar att inte kunna tävla när hon väl kommer dit. Då bedömer vi att det är bättre att hon inte reser, så att vi kan undersöka henne vidare här hemma, fortsätter han.

Landslaget tar inte in någon ersättare för Ebba Andersson. Hennes plats i tävlingarna i USA fylls av åkare som redan finns i truppen.

EBBA ANDERSSONs femmil i Holmenkollen blev en mardröm. Här tillsammans med Jonna Sundling som slutade trea. Foto: BILDBYRÅN

Följande åkare är uttagna till världscupfinalen i USA

Kvinnor: Maja Dahlqvist, Frida Karlsson, Johanna Hagström, Moa Ilar, Emma Ribom, Jonna Sundling och Linn Svahn.
Män: Gustaf Berglund, Erik Johansson, Anton Grahn, George Ersson, Truls Gisselman, Johan Ekberg, Leo Johansson och Eric Rosjö.

Flera åkare ute för säsongen

Andersson är inte den enda som står över resten av världscupen. Förra veckan meddelade Edvin Anger att han är färdig för säsongen efter vad som varit en mardrömssäsong sedan november. Detsamma gäller William Poromaa och Calle Halfvarsson.

Från det norska landslaget är det också flera som är färdiga för säsongen, däribland två åkare från elitlandslaget.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Nytt besked om Kläbo: Har bestämt sig

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    18.03.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026
  • 1

    Helgens program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    19.03.2026
  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026

Fler artiklar

  • Om fyra dagar är karriären över: ”Jag har lärt mig så mycket”

    För sex år sedan tog Anikken Gjerde Alnæs beslutet som förändrade allt. Tre veckor före finalen kom beskedet: På söndag är det slut.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    26.03.2026
  • Kaxigt andralag vann Moras guldkamp i SM-stafetten

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.03.2026
  • Piteå förstörde spänningen – Åsarna jublade högst

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.03.2026
  • Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    av Langd.se
    25.03.2026
  • Tredubblade intäkterna – har aldrig tjänat mer

    av Ingeborg Scheve
    24.03.2026