Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

av Ingeborg Scheve • 05.03.2026
34-åringen lägger ner sin karriär inom längdskidåkning, byter idrott och börjar på en helt ny arena.

34-åringen lägger ner sin karriär inom längdskidåkning, byter idrott och börjar på en helt ny arena.

Didrik Tønseth har beslutat sig för att avsluta sin skidkarriär. För världscupveteranen som blev petad från landslaget förra året, var målet att ta sig till OS i Milano/Cortina. Så blev det inte. 

I slutet av januari meddelade 34-åringen från Byåsen IL att han lägger ner efter innevarande säsong. Han och sin sambo väntar sitt första barn i april.

Nu har Tønseth fått ett jobb – ett helt unikt erbjudande vid Trondheimsfjord folkhögskola. Där ska han vara tränare på den nya löplinjen, den enda av sitt slag i Norge. Det ser han fram emot. 

– Jag vet själv vad mina tränare har betytt för mig, inte bara med tanke på resultat, utan också hur mycket jag har lärt mig av dem. Nu vill jag gärna ge något tillbaka av allt jag har lärt, säger Tønseth till Adressa.

Se också: Långloppsstjärnan avslutar karriären

Artikeln fortsätter under

VM 2023 var det sista mästerskapet för Didrik Tønseth. Foto: Petter Arvidson / BILDBYRÅN
VM 2023 var det sista mästerskapet för Didrik Tønseth. Foto: Petter Arvidson / BILDBYRÅN

Utklassade Ingebrigtsen

Didrik Tønseth är inte helt okänd inom löpning, och har tidigare sagt att han har övervägt att byta idrott till löpning.

Han har både NM-guld och NM-silver i terränglöpning, från 2018 och 2019, och deltog även i EM i terränglöpning 2019. Han har sprungit 10 000 meter på 29:48, och hade även rekordet på 3000 meter i norska längdlandslaget under många år. 

Dessutom har längdskidåkaren utklassat löparstjärnan Henrik Ingebrigtsen. Det var 2023, i det prestigefyllda Stoltzekleiven Opp i Bergen. 

Där blev Tønseth trea totalt och slog Ingebrigtsen med nästan en minut. Efteråt kommenterade han att den typen av ”motbakkelöpning” varken var hans eller Ingebrigtsens starkaste arena. 

– Men det är nog mer min arena än en plan bana, sa Tønseth då. 

Nu får han sannolikt jobba mer med båda delarna. Folkhögskolan har både löpbana, samt stigar och vägar med olika typer av underlag. 

– Nu är jag på god väg att bli den löpare jag inte skulle bli, säger Tønseth nöjd. 

Jobbet är en 100 procentig tjänst, och Tønseth tillträder vid skolstart till hösten. 

Texten fortsätter nedanför

Didrik Tønseth har vunnit den beryktade Bråtesten i Bymarka otaliga gånger. Här från 2022. Foto: Olav Røset

OS- och VM-guld

Således är en innehållsrik skidkarriär över. Sedan världscupdebuten i Falun i februari 2015, har Tønseth deltagit i fyra VM och ett OS. Han har två VM-guld och ett OS-guld i stafett, flera NM-medaljer och sex världscupsegrar. 

OS-guldet kom i stafetten i PyeongChang i Sydkorea 2018. 

Didrik Tønseth lyfter själv fram stafettguldet från VM 2015 i Falun som ett höjdpunkt.

– Stafettfejden mellan Norge och Sverige var ganska intensiv på den tiden. Det var en stor upplevelse att få åka stafett för Norge, även om jag fick stryk av Johan Olsson. Men när han lade av, läste jag också att det var ett av de bästa lopp han hade gjort. Egentligen var jag ganska nöjd med det själv, även om han krossade mig.

Didrik Tønseth tog guld på stafetten i OS 2018 tillsammans med Johannes Høsflot Klæbo, Simen Hegstad Krüger och Martin Johnsrud Sundby. Foto: Petter Arvidson / BILDBYRÅN

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Hjärtat stannade två gånger – nu är skidkarriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    27.07.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    OS-guldvinnaren gör sin sista säsong: ”Njuter av varje ögonblick”

    by Maja Eriksson
    29.07.2026

Fler artiklar

  • SM-segraren blir skid-VM:s ”gröna man” i Falun

    Han har blivit svensk mästare, kört två världsmästerskap och tillhört skidlandslaget under flera år. Men nu har han lagt av. Istället väntar en mycket spännande uppgift som projektledare för hållbarhetsarbetet under skid-VM i Falun 2027.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    20.08.2026
  • RULLSKIDTRÄNING: Långpass med drag i överfart

    av Ingeborg Scheve
    19.08.2026
  • Vem skall sända skid-VM i Falun 2027?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.08.2026
  • CYKELTRÄNING: Loppsimulering – att få allt att klaffa under press

    av Leandro Lutz
    18.08.2026
  • OS-segraren i mål efter 8 timmar

    av Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026