Ebbas mardröm krossade guldchanserna

av Kjell-Erik Kristiansen • 14.02.2026
En fullständig salto. Skidan försvann från bindningen och det fanns inga ledare i närheten. Ebba Anderssons fullkomliga mardröm sänkte det svenska favoritlaget i OS-stafetten. Från att vara i guldkampen fick Sverige plötsligt jaga i kön. Damerna bärgade ett silver trots allt.

En fullständig salto. Skidan försvann från bindningen och det fanns inga ledare i närheten. Ebba Anderssons fullkomliga mardröm sänkte det svenska favoritlaget i OS-stafetten. Från att vara i guldkampen fick Sverige plötsligt jaga i kön. Damerna bärgade ett silver trots allt.

Juryn skickade ut ett meddelande innan start om att åkarna skulle ta det lugnt i utförslöporna. Det är sällan att utförsbackar avgör en OS-stafett, men så blev det den här gången.
Lös snö, spårigt och stor fart. Det var många som hade problem.
Värst gick det alltså ut över Ebba Andersson.

Först ramlade hon på platten innan den tyngsta uppförsbacken. Då passerade Norges Astrid Øyre Slind och fick lucka.
Ebba tvingades jaga och närmade sig något. Men i den svåraste utförslöpan på andra varvet började Ebba ploga och hon korsade skidor. Det resulterade i en vådlig vurpa. Full salto och skidan lossnade från bindningen.
Hon fick springa vidare på en skida i lång tid innan tränaren Lars Ljung kom springande med en ny skida. Till växlingen hade Sverige 7-sekunders ledning efter Linn Svahns startsträcka förbytts till en 8:e plats, en minut och 18 sekunder efter ledande Norge.
– Jag blev lite feg i utförskörningen där. Det är varje åkares mardröm. Det är otroligt tråkigt att man drar med sig sina lagkompisar i det. Det gör ont i hjärtat, säger Ebba efteråt.

SÅ LÅNGT BRA. Linn Svahn skickar ut Ebba Andersson i ledningen efter den första sträckan. Foto: NORDIC FOCUS

Frida Karlsson var inte så suverän som tidigare i regnvädret i Val di Fiemme. Men hon förde Sverige in i medaljkampen och var 9 sekunder efter Italien och 18 efter Finland som fyra i växlingen.
Jonna Sundling åkte snabbt förbi Italien och sedan också Finlands Jasmi Joensuu. På slutvarvet fick hon lucka – också det i en utförslöpa. Därmed blev det ett silver i en stafett där det svenska laget hade guldglitter i ansiktet redan innan start.
Finland jublade för sitt första längdguld i årets OS medan Tyskland, USA, Italien och Schweiz hamnade närmast utanför den helnordiska pallen.

Norge snuvade ett svenskt favoritlag också i VM-stafetten i Planica i 2023. Nu tog man sitt femte OS-guld i damstafetten och i laget åkte Kristin Austgulen Fosnæs, Astrid Øyre Slind, Karoline Simpson-Larsen och veteranen Heidi Weng, som för första gången ankrade det norska stafettlaget i en mästerskapsstafett.

Resultaten hittar du här.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    Svensk seger i Skandinaviska cupen

    by Noah Rådmark
    22.02.2026
  • 1

    Skidskytt slog längdeliten i Skandinaviska Cupen

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    20.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till damernas femmil – hon petas

    by Langd.se
    20.02.2026

Fler artiklar

  • Ofrivillig pappaledighet för svenska landslagsstjärnan

    En svensk stjärna saknas när skidskyttelandslaget tränar i franska Font-Romeu. För Jesper Nelin har det blivit extra tid med pappaledighet. Han tvingades nämligen till operation i en menisk.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.09.2026
  • Sprintstjärnan vann Värnamorullen

    av Langd.se
    07.09.2026
  • Olyckan som förändrade allt: “Jag lär mig att röra mig annorlunda nu”

    av Mattis Basille/Maja Eriksson
    06.09.2026
  • Svensk trippel avslutade VM i rullskidor

    av Maja Eriksson
    06.09.2026
  • Inga svenska medaljer i dagens sprint

    av Langd.se
    05.09.2026