Kläbo ger efter för norska skidförbundet

av Mårten Lång • 13.10.2023
Johannes Hösflot Kläbo har gett efter för ett av norska skidförbundets krav, och förväntar sig att representationsavtalet kommer att vara klart inom kort.

Johannes Hösflot Kläbo har gett efter för ett av norska skidförbundets krav, och förväntar sig att representationsavtalet kommer att vara klart inom kort.

Johannes Hösflot Kläbo har gett efter för ett av norska skidförbundets krav, och förväntar sig att representationsavtalet kommer att vara klart inom kort.

Johannes Hösflot Kläbo är trött på att bli stämplad som pengafokuserad. 26-åringen har nu bestämt sig för att plocka bort Uno-X-loggan från landslagsdressen och kommer därmed att tillmötesgå erbjudandet han fick av sportchefen Espen Bjervig i det norska skidförbundet via media i onsdags. Därmed förväntar han sig att ett representationsavtal nu kommer att förverkligas.

– Förhandlingarna har inte handlat om pengar och jag har bidragit mycket till gemenskapen och det har jag planer att göra även i framtiden. Det är en väldigt viktig del för mig, säger Johannes Hösflot Kläbo i ett pressmeddelande.

Johannes Hösflot Kläbo läste om erbjudandet på onsdagseftermiddagen i intervjuer med sportchef Espen Bjervig i skidförbundet i olika medier. Han kom till Dagbladet med ett konkret bud.

Samma erbjudande fanns som alternativ i maj, men parterna ville förhandla vidare om ett mer långsiktigt alternativ. Det var ett alternativ som parterna inte har kunnat komma överens om.

Johannes Hösflot Kläbo har via manager och pappa Haakon Kläbo informerat Norges Skidförbund om beslutet med den bortplockade logon. De förväntar sig nu positiv respons från det norska skidförbundet.

Det betyder att allt är klart inför världscupstarten i Ruka den 24 november för Johannes Hösflot Kläbo, om det norska skidförbundet accepterar detta upplägg

– Jag har hela tiden varit tydlig med att jag vill åka världscup, och jag hoppas med detta att det kan bli verklighet, konstaterar Johannes Hösflot Kläbo.

– Det värsta med förhandlingsprocessen har varit alla påståenden om girighet och att det har handlat om pengar. Samt påståenden om att jag har motsatt mig samarbetet. För det är helt fel. Det här har verkligen inte handlat om pengar, säger Johannes Hösflot Kläbo.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    Svensk seger i Skandinaviska cupen

    by Noah Rådmark
    22.02.2026
  • 1

    Skidskytt slog längdeliten i Skandinaviska Cupen

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    20.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till damernas femmil – hon petas

    by Langd.se
    20.02.2026

Fler artiklar

  • Marit Björgen: ”En jordnära och varm person med stor omtanke”

    Skidnorge i sorg över Kung Haralds död. Tidenernas mestvinnande längdskidåkare Marit Björgen minns kungen med stor respekt.
    av Langrenn.com
    28.08.2026
  • Flyttade till Norge och ändrade allt – blev en vinnare

    av Ingeborg Scheve
    28.08.2026
  • OS-mästaren skippar världscupen – har fått smaken på cykel

    av Ingeborg Scheve/langd.se
    27.08.2026
  • Juniorvärldsmästaren kan förlora hela karriären

    av Ingeborg Scheve
    27.08.2026
  • Wolfgangs intåg splittrar landslaget – flera hoppar av

    av Ingeborg Scheve
    27.08.2026