Kläbo utmanades rejält av fransk stortalang
Det blev ingen lyckad tävling för de svenska herrarna. Samtidigt fortsätter Johannes Hösflot Kläbo att dominera, men i dagens lopp blev han utmanad.
Idag fortsatte OS med 10 km fristil för herrarna. På förhand handlade det mesta om vem av Johannes Hösflot Kläbo och Einar Hedegart som skulle vinna. Till sist var det Kläbo som var starkast, men han blev rejält utmanad av den franska stortalangen Mathias Deloges.
I mål skiljde bara fyra sekunder mellan dem.
Med 1,5 kilometer kvar var Einar Hedegart i ledning men han kroknade rejält på slutet och åkte i mål som trea. Det var den tidigare skidskyttens första mästerskapsmedalj.
Se också: Helgens program och TV-tider för längdskidor och skidskytte
Tufft för svenskarna
För de svenska herrarna var det tungt. William Poromaa inledde loppet piggt, men föll under den andra halva och därmed försvann chansen på en framskjuten placering. Till sist slutade han 20:e.
– Det är synd. Jag tyckte ändå att jag kunde kriga på och jag är på rätt väg, jag gör ett av mina bättre lopp, säger han till SVT Sport efter loppet.
Övriga svenskar var långt efter; Gustaf Berglund på 29:e plats, Truls Gisselman på 40:e och Edvin Anger på 42:e.
Topp 5 herrar 10 km fristil:
- Johannes Hösflot Kläbo, Norge,
- Mathias Deloges, Frankrike, +4,9
- Einar Hedegart, Norge, +14,0
- Harald Östberg Amundsen, Norge, +24,0
- Martin Löwström Nyenget, Norge, +27,3
HÄR hittar du resultat.










