Norska stjärnan väljer att stå utanför landslagsverksamheten
Astrid Øyre Slind har valt att stå utanför landslaget även nästa säsong, där VM 2025 i Trondheim är höjdpunkten. Det bekräftar både Astrid Øyre Slind och Team Aker Dæhlie på tisdagsmorgonen.
– Jag är väldigt glad över att ha fattat mitt beslut. Det har varit ett lite utmanande val, och det är många människor som har åsikter. Men nu kan jag inte vänta med att sätta igång träningen, säger Øyre Slind till Langrenn.com.
Hon håller nu på att arbeta fram detaljerna i ett representationsavtal med det norska skidförbundet.
– Jag hoppas få till ett avtal som liknar det jag hade i vintras, där jag representerar landslaget när jag är ute och åker världscuptävlingar med dem. Det gör jag med glädje och stolthet, och där jag jag ger dem all marknadsföring jag kan när jag är ute på världscupen, säger Øyre Slind.
Förra veckan stod det klart att Johannes Hösflot Kläbo väljer att återvända till landslaget efter att ha stått utanför landslagsverksamheten under förra säsongen.
Texten uppdateras