Poromaa fin femma på Kollens femmil

av Johan Trygg • 06.03.2022
William Poromaa fortsätter att göra starka insatser i världscupen. Idag tog han en mycket meriterande femteplats på klassiska Holmenkollen femmil. Det blev trippel Norge. Martin Löwström Nyenget vann sex tiondelar före Sjur Röthe och 3,5 sekunder före Didrik Tönseth. Poromaa var precis bakom Iivo Niskanen som fyra, elva sekunden bakom vinnaren.
William Poromaa fortsätter att göra starka insatser i världscupen. Idag tog han en mycket meriterande femteplats på klassiska Holmenkollen femmil. Det blev trippel Norge. Martin Löwström Nyenget vann sex tiondelar före Sjur Röthe och 3,5 sekunder före Didrik Tönseth. Poromaa var precis bakom Iivo Niskanen som fyra, elva sekunden bakom vinnaren.

21-årige Poromaa var hela tiden med i matchen men fick ge sig lite grann när trion Tönseth, Röthe och Nyenget fick en lucka och där Nyenget sedan kunde spurta till seger.

Där bakom spurtade Poromaa mot Iivo Niskanen men fick ge sig knappt. Femteplatsen är det näst bästa presterat i världscupen efter tredjeplatsen i Lahtis förra helgen. Med femteplatsen tangerade han också pappa Larrys femteplats från Holmenkollens femmil 1986.

– Det var jävligt tufft. Jag ramlade på andra varvet och blev sist i klungan och fick kämpa mig upp igen. Jag slet med fästet som fan så det var skönt att få byta skidor igen. Sen fick jag kramp på slutet och då går det inte att göra något, säger Poromaa till SVT och fortsätter;

– Men femma på den här femmilen, som är tuff, det är en ny nivå.

Ett tidigt stavbrott ställde till det en del för den unge Åsarnaåkaren.

 Det var ganska mycket panik där och då, säger han till SVT.

– Jag fick åka med annan stav ett varv. Jag tyckte jag tacklade det ganska bra. Man vet aldrig hur det slutat om man stått på benen men jag är glad femma i dag.

Jens Burman hängde med i knappt fyra mil men fick sedan en tuff resa mot mål och slutade på 17:e plats. Jonas Eriksson blev 29:a, Fredrik Andersson 34:a, Leo Johansson 47:a och Oskar Svensson 52:a.

Resultat finns här.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • Victoria Carl hoppas att Johaug lägger av.
    1

    – Hoppas att Johaug lägger av

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2025
  • 1

    OS-mästarinnan med drömbröllop och nytt namn

    by Kjell-Erik Kristiansen
    23.04.2025
  • 1

    Petas från VM: Nu ska han köra långlopp

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.01.2025
  • Jonna Sundling kommer till SM-avslutningen i Kalix.
    1

    GUIDE: SM-avslutningen, längdskidor, Kalix

    by Langd.se
    02.04.2025
  • 1

    Längdeliten mot skidskytteeliten i Skarverennet

    by Langd.se
    23.04.2025

Fler artiklar

  • När ska jag börja med rullskidor efter vintersäsongen?

    Det börjar bli bart på de flesta ställena i Sverige. Men när bör man egentligen börja med rullskidträningen efter vintern?
    av Leandro Lutz/ Maja Eriksson
    23.04.2025
  • Längdeliten mot skidskytteeliten i Skarverennet

    av Langd.se
    23.04.2025
  • VM-sprintern om det oväntade bytet till Ski Classics

    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.04.2025
  • Många otränade chefer vill åka Vasaloppet

    av langd.se
    23.04.2025
  • Långloppstalang tilldelades stipendium: ”Blev jätteglad”

    av Maja Eriksson
    22.04.2025