SM-sprintstafetten för herrar: Mora i topp

av Max Östlund • 04.04.2025
Gustav Berglund och Anton Grahn tog SM-guld i SM-sprintstafetten för herrar.
Berglund och Grahn i topp medan Rehns BK gjorde en fin tävling och tog stafettsilvret.

Berglund och Grahn i topp medan Rehns BK gjorde en fin tävling och tog stafettsilvret.

I SM-sprintstafetten för herrar i Kalix kom hela 41 lag till start vilket resulterade i att man tävlade i tre semifinaler för att sortera ut de femton bästa lagen till en final.

Snabbast från alla semifinaler var IFK Mora SK Lag 2 med gårdagens guldmedaljör Eric Rosjö och Calle Halfvarsson. En liten revansch efter Halfvarssons 51:a plats i gårdagens 10 kilometerslopp.

Läs även: SM-guld till Eric Rosjö

Klungan på herrsidan var dock betydligt mer sammanhållen än för damerna och inför första och andra växlingen var samtliga lagen på ett utsträckt led.

Inför växling tre skruvade IFK Mora SK Lag 1 med Gustaf Berglund och Anton Grahn, upp tempot. De växlade nämligen med en lucka på närmare sju sekunder ned till Piteå Elit SK Lag 1 med Fredrik Andersson och Johan Häggström.

Rehns BK Lag 1 med Truls Gisselman och Erik Bergström klättrade i de sista klättringarna och växlade som tvåa nästan tio sekunder efter Mora 1 i växling 5.

Dessvärre för Bollnäsklubben räckte det inte riktigt hela vägen idag. Gisselman och Bergström fick till slut se sig besegrade av Moras förstalag med tre och en halv sekund. Piteå Elit SK Lag 1 med Johan Häggström och Fredrik Andersson gjorde både en fin insats och gick i mål som trea.

I morgon lördag är vilodag. På söndag väntar individuell start över fem mil. Förra året vann Jens Burman med 33 sekunder ned till Truls Gisselman och en minut ned till Fredrik Andersson. Jens Burman är sjuk och har aviserat att han inte kommer till start. Detta borde då göra Gisselman till förhandsfavorit.

Top 5, SM-sprintstafetten, herrar

  1. IFK Mora SK Lag 1
  2. Rehns BK Lag 1
  3. Piteå Elit SK Lag 1
  4. Åsarna IK Lag 1
  5. Piteå Elit SK Lag 2

Kompletta resultat hittar du HÄR.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Sprintstjärnan rasar: ”Ett hån mot utövarna”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    14.09.2025
  • Diggins osäker på fortsättningen i VM.
    1

    Världscupledaren osäker inför resten av VM – ”Något är helt fel”

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    28.02.2025
  • 1

    Hävdar att Norge dopade systematiskt – pekar ut namngiven tränarprofil

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    12.09.2025
  • 1

    Frida Karlsson bryter tystnaden: ”Vi riskerar att tappa det unika”

    by Maja Eriksson
    18.09.2025
  • 1

    Här är programmet för världscupen 2025/2026

    by Längd.se
    19.09.2025

Fler artiklar

  • Väljer att stå över landslagsläger – igen

    Norska landslaget har de senaste dagarna befunnit sig på Mosetertoppen för träningsläger. Återigen utan Kristine Stavås Skistad. Nu hoppas landslaget hitta en lösning på situationen.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    10.10.2025
  • Här är programmet för Tour de Ski 2025/2026

    av Langd.se
    10.10.2025
  • Landslagsstjärnan startar podd: ”Känns absolut nervöst”

    av Maja Eriksson
    10.10.2025
  • Ny miljonnota för konstsnön – inför skid-VM i Falun

    av Langd.se
    09.10.2025
  • Anders Aukland: ”Två–tre pass i veckan räcker”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    09.10.2025