Erik Valnes vann herrarnas sprint i Muonio. Fotot är från ett tidigare tillfälle.
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
VM 2027: ”Värdefullt att kunna visa ett hållbart koncept”
Sven von Holst har varit VM-general för VM både 1993 och 2015.
Nu gläds han åt att det blir ett nytt VM i Falun:
— Väldigt värdefullt att vi kan visa ett hållbart koncept, där det som gjordes till VM 2015 kan användas för minst ett VM till, säger von Holst just efter att Falun presenterats som arrangör.
Sven von Holst var på plats på Stora Torget i Falun där det räknades ner till FIS förkunnande.
von Holst har varit VM-general vid Faluns två senaste världsmästerskap. Till VM 2015 gjordes en rejäl upprustning av hoppbackarna vilket bitvis fick intensiv kritik lokalt:
— Detta betyder jättemycket för Falun, inte minst för kontinuiteten och för traditionens skull. Sen är det också mycket betydelsefullt att vi kan visa upp ett hållbart koncept där man kan bygga vidare på det som gjordes till 2015. Det var ingen skriven plan om att vi skulle kunna använda anläggningarna till 2015 för ett VM till, men vi hade diskussioner om att vi måste kunna ha nytta av våra arenor betydligt längre än ”bara” över ett VM, säger von Holst.
Hur mycket går det att använda det koncept som togs fram till 2015 och hur mycket ”blir nytt” till 2027?
— Just den delen styrs ju mycket av FIS och det ”hosting contract” som tas fram. Men det är klart att tiden och utvecklingen går ju framåt. Inte minst när det gäller det kommunikativa och teknologiska området. Falun har ju varit i framkant och en föregångare för kommande arrangörer både 1993 och 2015 och där vill vi vara igen, säger von Holst som är drivande i affärsnätverket Beyond Skiing som bildades under kampanjen fram mot VM 2015.
Och har därefter varit aktivt både under genomförande av VM 2015 och nu i kampanjen fram mot 2027:
— Vi som sitter i ledningen på Beyond Skiing har mandat att driva detta fram till årsstämman vid halvårsskiftet, sedan är det upp till de tre delägarna (Falu kommun, Svenska Skidförbundet och Visit Dalarna) att fatta beslut om hur de vill ha vägen framåt.
Du har ju haft minst sagt tunga roller både 1993 och 2015, vilken roll ser du dig själv ha till VM 2027?
— Jag ser mig inte vara en del i det operativa jobbet. Möjligtvis om någon vill att jag ska vara rådgivare i skymundan kanske jag skulle kunna komma med goda råd om det behövs. Men det behövs nytt blod och nya synsätt.