Startlistor och tider till dagens Skiathlon

av Max Östlund • 04.01.2025
Marcus Grate efter gårdagens pallplats i sprinten. I dagens skiathlon kommer Grate till start med ny energi.
Dagens Skiathlon utgör etapp nummer sex av sju. Det är nu många av åkarna, däribland Edvin Anger, måste skaffa sig ett försprång till de starkaste klättrarna.

Dagens Skiathlon utgör etapp nummer sex av sju. Det är nu många av åkarna, däribland Edvin Anger, måste skaffa sig ett försprång till de starkaste klättrarna.

Tour de ski går nu in i den näst sista tävlingen i och med dagens Skiathlon över 20 km. På herrsidan är det ett starkt startfält som återstår med 64 åkare kvar i tävlingen. Efter gårdagens strul med stavbrott tappade Edvin Anger ytterligare tid på Johannes Høsflot Klæbo. Svensken är nu 1.35 minuter bakom Klæbo.

Emil Danielsson avbryter sin Tour de Ski-resa innan dagens tävling.

– Emil väljer att bryta touren efter sista sprintetappen – vilket har varit en plan från start. Vi vill ju självklart att alla fullföljer touren men Emil har haft en personlig friplats genom placering bland de 20 bästa i sprintcupen, och ett tydligt fokus på just sprintloppen, säger Anders Byström.

Endast 36 damer kvar i tävlingen

På damsidan är det ett något minimerat startfält. Endast 36 löpare kommer till start i dagens tävling. Tre stycken är svenskor; Moa Ilar, Linn Svahn och Ebba Andersson.

Starttider och starlistor

Tour de Ski Etapp 6, 20 km Skiathlon, Herrar: 11:00, Startlistor
Tour de Ski Etapp 6, 20 km Skiathlon, Damer: 15:30, Startlistor

FAKTA Tour de Ski 2025 

  • Det är 19:e gången FIS arrangerar Tour de Ski
  • Årets upplaga består av sju etapper fördelat på nio dagar, där alla etapperna går i Italien. Touren startar med skejtsprint i Toblach den 28 december och går i mål med den avslutande klättringen uppför Alpe Cermis 5 januari.
  • FIS har i år infört en helt ny klättertävling samt ändringar i sprinttävlingen och nya regler för tidsbegränsningar på de olika etapperna.
  • Vinnarna får 300 världscuppoäng för totalsegern, samt 50 poäng för varje etappseger, och 15 poäng för snabbaste tid i prologerna. Alltså kan man som mest samla ihop 680 världscuppoäng.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    24.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Delade inte ut gåvor på hemmaplan

    by Kjell-Erik Kristiansen
    25.08.2026
  • 1

    Direkt från OS till Vasaloppet – vill ha revansch

    by Maja Eriksson
    24.02.2026

Fler artiklar

  • Kämpade om sprinttröjan – nu blir de lagkamrater

    Förra året kämpade de intensivt om den gröna tröjan i Ski Classics. Nu värvar Gabriel Strid och Team GS8 konkurrenten.
    av Maja Eriksson
    31.08.2026
  • Arrangören betalar ut dubbla prispengar

    av Maja Eriksson
    31.08.2026
  • Två svenska segrar sista tävlingsdagen i Trollhättan

    av Langd.se
    30.08.2026
  • Myhlback fråntogs segern i Alliansloppet

    av Ingeborg Scheve
    29.08.2026
  • Norsk storslam i Alliansloppet

    av Ingeborg Scheve
    29.08.2026