Tog fjärde segern i Tour de Ski – tangerar schweizarens rekord

av Maja Eriksson • 05.01.2025
Johannes Hösflot Kläbo höll undan uppför Alpe Cermis och tog sin fjärde totalseger i Tour de Ski. Det gör honom historisk eftersom han tangerar Dario Colognas rekord.

Johannes Hösflot Kläbo höll undan uppför Alpe Cermis och tog sin fjärde totalseger i Tour de Ski. Det gör honom historisk eftersom han tangerar Dario Colognas rekord.

Johannes Hösflot Kläbo hade mycket tid att gå på inför den avslutande etappen av Tour de Ski, 2 minuter och 18 sekunder ner till tvåan Erik Valnes. 28-åringen gjorde det han skulle uppför backen när han slutade 18:e på dagens etapp, men vann med god marginal i den totala sammanställningen. Tack vare segern tangerade han Dario Colognas rekord på fyra segrar.

Stark insats av Burman

Simen Hegstad Krüger har haft ett par jobbiga tävlingar i slutet av Tour de Ski och hade inget med totalen att göra. Men han stod för en riktigt stark insats uppför Alpe Cermis och vann den avslutande jaktstarten med 8 sekunder före Mika Vermeulen, som också knep andraplatsen bakom Kläbo i totalen. Friedrich Moch slutade trea i masstarten.

Jens Burman stod för sin starkaste insats hittills i årets Tour de Ski, när han slutade åtta uppför Alpe Cermis. Edvin Anger åkte in på en stark 12:e plats i masstarten och slutade 9:a i den totala sammanställningen och blev bäste svensk i årets upplaga av Tour de Ski.

Läs också: Jacob Hård af Segerstad firar 70 år

Topp 5 herrar masstart:

  1. Simen Hegstad Krüger, Norge, 32.39,6
  2. Mika Vermeulen, Österrike, +7,8
  3. Friedrich Moch, Tyskland, +10,7
  4. Hugo Lapalus, Frankrike, +13,4
  5. Ireneu Esteve Altimiras, Andorra, +20,9

Topp 5 herrar totala Tour de Ski:

  1. Johannes Hösflot Kläbo, Norge, 3.24.17,3
  2. Mika Vermeulen, Österrike, +1.23,1
  3. Hugo Lapalus, Frankrike, +1.43,7
  4. Federico Pellegrino, Italien, +2.13,3
  5. Håvard Moseby, Norge, +2.27,2

HÄR HITTAR DU RESULTAT FRÅN DAGENS MASSTART

HÄR HITTAR DU DEN TOTALA SAMMANSTÄLLNINGEN

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    Svensk seger i Skandinaviska cupen

    by Noah Rådmark
    22.02.2026
  • 1

    Skidskytt slog längdeliten i Skandinaviska Cupen

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    20.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till damernas femmil – hon petas

    by Langd.se
    20.02.2026

Fler artiklar

  • Återhämtning – del 3a: Köldterapi

    Har du för vana att hoppa i en sjö för att svalka dig efter en svettig löprunda på sommaren? Eller springer du från bastun rakt ut i en snödriva på vintern? Om du svarade ja på någon av dessa kan du omedvetet ha hjälpt din återhämtning.
    av Ida Heikura/Leandro Lutz
    01.09.2026
  • Anmälan till Kobberløpet 2027 är nu öppen

    av Langd.se
    01.09.2026
  • Kämpade om sprinttröjan – nu blir de lagkamrater

    av Maja Eriksson
    31.08.2026
  • Arrangören betalar ut dubbla prispengar

    av Maja Eriksson
    31.08.2026
  • Två svenska segrar sista tävlingsdagen i Trollhättan

    av Langd.se
    30.08.2026