”Jag har försökt så många gånger”

Andreas Nygaard har försökt så många gånger att vinna Marcialonga.
Efter tio års väntan var det äntligen Andreas Nygaards tur att stå högst på pallen i Marcialonga. Glädjetårarna rann nerför kinderna på den 193 centimeter lange och 90 kilo tunge idrottaren.

Efter tio års väntan var det äntligen Andreas Nygaards tur att stå högst på pallen i Marcialonga. Glädjetårarna rann nerför kinderna på den 193 centimeter lange och 90 kilo tunge idrottaren.

Han har alltså 20 segrar i Ski Classics, har vunnit Birkebeinerrennet fyra gånger och Vasaloppet två gånger. Han har gått Marcialonga tio gånger tidigare, varit bland de tio bästa i åtta av dem och på pallen två gånger. Den elfte gången vinner han, efter en mäktig uppvisning på upploppet.

– Det är nästan så jag inte kan tro att det är sant. Jag har försökt så många gånger, jag har varit nummer två, tre, fyra, fem, sju… Så det att äntligen klara av att vinna det… Det är en fantastisk känsla. Jag är så tacksam och stolt, säger Andreas Nygaard från Team Ragde Charge efter segern, och låter tårarna trilla.

Läs även: Känslosamt efter Marcialonga – Novak är tvåa

– När Marcialonga är den enda triumfen du saknar, så är det mitt största mål, kanske i tillägg till Vasaloppet. Nu kan jag dö med fred i själen.

Se videointervjun med Andreas Nygaard längre ned i artikeln

Andreas Nygaard vinner Marcialonga med fem tiondelar efter ett imponerande upplopp. Foto: Vanzetta/NordicFocus

En gnutta tur

Nygaard avslöjar samtidigt att det från början inte var han som var lagkapten för Team Ragde Charge i årets lopp. Det var nämligen Johan Hoel. Men allt eftersom loppet utvecklade sig så blev det Nygaard som låg bäst till mot slutet av loppet, och oxen från Burfjord IL kastade inte bort den möjligheten.

– Det här var min chans. Det var en galen dag, säger långloppskungen.

Det som hela tiden varit klart var att lagets nykomling, Mathias Aas Rolid, var lagets hjälpryttare. Hans enda uppgift var att slita ut fältet och se till att kaptenen kom fram till den avgörande motbacken med mest kraft. Och det jobbet gjorde 28-åringen, som åker på prov för Team Ragde Charge med glans. Nygaard är både tacksam och imponerad.

– Mathias är ett monster.

Läs även: ”Min uppgift var att skapa ett helvete”

Hjälpryttaren Mathias Aas Rolid och Andreas Nygaard firar Marcialonga-triumfen efter målgång i Cavaleze. Foto: Vanzetta/NordicFocus

Samlingen komplett

Med Marcialonga-segern har Nygaard nu vunnit samtliga av de fyra Grand Classics-loppen, Ski Classics svar på monumenten inom cykelsporten: Vasaloppet, Birkebeinerrennet, Marcialonga och Jizerska50, totalt alltså tio gånger.

Men även om han nu säger att han “kan dö med fred i själen”, har inte 34-åringen några planer på att sluta inom överskådlig framtid.

– Jag ska inte göra någon “bröderna Bø”. Jag klarar inte av att sluta på topp, flinar långloppskungen direkt, och tillägger:

– Nu andas och lever jag för det här.

Video: Ski Classics

FAKTA: Andreas Nygaard

Född: 22 november 1990
Från: Talvik, strax utanför Alta
Bor: Oslo
Yrke: Heltidsutövare i långlopp, utbildad läkare
Klubb/Pro Team: Burfjord IL/ Team Ragde Charge
Första Ski Classics-lopp: Birkebeinerrennet 2012

MERITER I SKI CLASSICS

Antal lopp: 115 (inklusive 7 rullskidlopp)
Ski Classiscs segrar: 20
Antal pallplatser: 36 (12 andraplatser och 4 tredjeplatser)
Grand Classic-segrar: 4 segrar i Birkebeinerrennet (2018, 2022, 2023, 2024) 3 segrar i Jizerska50 (2019, 2020, 2022) 2 segrar i Vasaloppet (2018, 2022) 1 seger i Marcialonga (2025)

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Myhlback byter skidmärke

    by Langd.se
    09.07.2026
  • Morten Eide Pedersen (NOR) - Ski Classics Bad Gastein Criterium - Bad Gastein (AUT).
    1

    Fick besked på Instagram – stod plötsligt utan team

    by Ingeborg Scheve
    01.07.2026
  • 1

    Avslutade karriären i april – nu antar hon ny utmaning

    by Maja Eriksson
    27.07.2026
  • 1

    Formbesked på välkänd mark

    by Kjell-Erik Kristiansen
    07.07.2026
  • 1

    Ski Classics-åkarna dominerade Engelbrektsloppet

    by Maja Eriksson
    09.02.2026

Fler artiklar

  • Skidprofiler imponerade i MTB-tävlingen Fjällturen

    I lördags avgjordes MTB-tävlingen Fjällturen i Funäsfjällen. I damklassen blev det en duell mellan Hanna Falk och Stina Nilsson.
    av Langd.se
    24.07.2026
  • 400-metersintervaller – utveckla din snabbhet

    av Maja Eriksson
    23.07.2026
  • Succétränaren avslöjar: Så här mycket kan motionärer öka syreupptaget på åtta veckor

    av Ingeborg Scheve
    23.07.2026
  • Skidskytteparet väntar sitt första barn

    av Langd.se
    22.07.2026
  • RULLSKIDTRÄNING: Pacing-intervall för Birken-motionärer

    av Langrenn.com
    21.07.2026