De kör sprint för Sverige
Det är nu klart vilka som kör sprint för Sverige i morgon under VM i Trondheim. Anders Byström och landslaget sätter nu sin tro till nio åkare som ska slåss för de svenska färgerna.
Nu är det klart vilka som kommer att köra sprint för Sverige under VM i Trondheim. Det har varit mycket spekulationer om vilka åkare som ska få göra Edvin Anger sällskap av men nu är alltså uttagningen inför i morgon spikad.
Läs även: Här är Sveriges utmanare om medaljerna i VM i Trondheim
Herrlaget
Sveriges herrlag i sprint består av fyra åkare. Där Edvin Anger är den självklare favoriten.
- Edvin Anger
- Marcus Grate
- Oskar Svensson
- Emil Danielsson
Marcus Grate hade en positiv trend innan VM och tog hem SM-guldet i Borås. Han har dessutom en tredjeplats i Val di Fiemme under Tour de Ski. Hur långt kan det ta honom under VM?
Damlaget
Sveriges damlag i sprint består av fem åkare eftersom Jonna Sundling är regerande världsmästare efter VM i Planica 2023.
- Jonna Sundling
- Linn Svahn
- Maja Dahlqvist
- Emma Ribom
- Johanna Hagström
Jonna Sundling är klar favorit på damsidan men Linn Svahn är senaste segrare i världscupen med seger i Falun.
Sprinttävlingarna går i fri stil och startar i morgon med kval 10:00 och finalheat 12:30.

Foto: Maxim Thore / BILDBYRÅN










