FIS skrotar stafett – inför helt nytt format i världscupen

När FIS släppte tävlingskalendern för världscupen i längdskidåkning 2025–26 var två saker annorlunda: Det ena är att det inte blir några stafetter. Det andra är en ny tävlingsform.

När FIS släppte tävlingskalendern för världscupen i längdskidåkning 2025–26 var två saker annorlunda: Det ena är att det inte blir några stafetter. Det andra är en ny tävlingsform.

Under vårmötet i Portugal fastställde längdkommittén i det internationella skid- och snowboardförbundet (FIS) tävlingskalendern för världscupen i längdskidåkning 2025–26.

Där är det två saker som sticker ut: Det ena är att kalendern är helt fri från vanliga stafetter. Det andra är en ny tävlingsform med ett helt nytt format: Fem kilometer med masstart i heat.

Se också: Här är programmet för världscupen i längdskidor

Så här ser upplägget för världscupen ut

Världscupen i längdskidåkning 2025–26 består av 29 lopp i nio olika tävlingsformer. Fördelningen ser ut så här:

  • 11 sprintlopp (sex i fristil och fem i klassisk stil)
  • 7 lopp med individuell start (fyra i klassisk och tre i fristil)
  • 3 masstarter (två i klassisk och en i fristil)
  • 2 skiathlon
  • 2 teamsprintar (båda i fristil)
  • 1 masstart i uppförsbacke (Monsterbacken Alpe Cermis i Tour de Ski)
  • 1 femmil (fristil, i Holmenkollen)
  • 1 jaktstart på 15 kilometer (i klassisk stil)
  • 1 masstart på 5 kilometer i heat – NY GREN

Inget genrep innan OS

Att FIS tar bort stafetterna i världscupen, betyder att OS-stafetten blir den enda stafetten nästa vinter. FIS har inte hittat plats för den tävlingsform som för många både utövare och åskådare är den mest spännande och den som väcker de största känslorna och engagemanget.

Det är endast teamsprint (parstafett) som finns med på världscupprogrammet för 2025-26. Därmed får varken tränare eller atleterna någon möjlighet att testa olika laguppställningar inför OS-sprinten.

Jämfört med skidskytte finns det en väsentlig skillnad. I världscupen i skidskytte finns det endast sju tävlingsformat: sprint, jaktstart, distans/kortdistans, masstart, mixed stafett, singlemixedstafett och stafett. Av dessa är det bara en tävlingsform som inte körs i OS: singlemixedstafett.

Däremot finns det ett helt nytt format som introduceras i världscupen i längdskidåkning nästa säsong. Fem kilometer med masstart i heat.

Fyra tävlingsformat är inte med på OS-programmet

Det är också intressant att tävlingskalendern innehåller fyra tävlingsformat som inte finns på OS-programmet, och att totalt 20,6 procent av alla tävlingar i världscupen inte är OS-tävlingar. I skidskytte är det under 10 procent (eftersom det enbart är singlemixedstafett som inte ingår).

Nästan 40 procent av tävlingarna i världscupen i längdskidåkning är sprint (37,9 procent), mer än en tredjedel av alla tävlingar. I världscupen i skidskytte utgör sprint 21,8 procent av tävlingarna.

Alla beslut som de tekniska kommittéerna fattar måste godkännas av FIS-kongressen i juni. Men som det ser ut nu, finns det alltså inga stafetter på programmet i världscupen i längdskidåkning 2025–26

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Succé för skidåkarparet – VM-medalj och svenskt rekord

    Det blev succé för skidåkarparet Moa Lundgren och Gustav Kvarnbrink under VM i Hyrox. Duon slog svenskt rekord och fick med sig en medalj.
    av Maja Eriksson
    21.06.2026
  • Anmälan är nu öppen för Skinnarloppet 2027

    av Leandro Lutz
    21.06.2026
  • Kläbo fick ja, Iversen måste stanna hemma

    av Ingeborg Scheve
    20.06.2026
  • Gus Schumacher byter också skidmärke

    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.06.2026
  • Varför träna på hög höjd?

    av Mattis Basille
    19.06.2026