Ställer in prestigefyllda cupen – etablerar nytt tävlingskoncept

av Langd.se • 21.05.2025
Den prestigefyllda cupen ställs in för första gången i tävlingsseriens historia. Istället införs ett nytt tävlingskoncept i Norge och Sverige: Champions Tour 2025 med rejäla prispengar.

Den prestigefyllda cupen ställs in för första gången i tävlingsseriens historia. Istället införs ett nytt tävlingskoncept i Norge och Sverige: Champions Tour 2025 med rejäla prispengar.

Nu pausar arrangören den prestigefyllda cupen. Ambitionen är att vara tillbaka med en fullskalig version av World Classic Tour till 2026.

Det är ekonomiska skäl som gör att tävlingsserien World Classic Tour ställer in årets säsong. Huvudanledningen är att seriens största samarbetspartner, Mitsubishi Electric, drar sig ur som sponsor.

Se också: Kom igång med rullskidor – det här behöver du som nybörjare

Lanserar nytt tävlingskoncept: Champions Tour 2025

Inför sommaren 2025 har tävlingsledaren och eldsjälen bakom World Classic Tour, Noël Baptiste, istället inlett ett samarbete med de mest prestigefyllda rullskidtävlingarna i Norge och Sverige: Champions Tour 2025.

Syftet med det nya tävlingskonceptet är att behålla intresset för längdåkning och rullskidor bland elitåkarna.

– De individuella loppen som tidigare ingått i World Classic Tour kommer fortfarande att arrangeras som vanligt, och med samma höga standard. Men vi inser att en del av spänningen försvinner utan touren. Därför har arrangörerna bakom Blink, Toppidrettsveka och Trollhättan Action Week gått samman och skapat ett nytt tävlingskoncept med en sammandragen totalcup, säger Noël i ett pressmeddelande.

Till skillnad från World Classic Tour kommer Champions Tour dock inte att ha några övriga tröjtävlingar – endast totalvinnare koras.

– Ambitionen är att komma tillbaka med full kraft 2026, med fler evenemang och ett komplett upplägg med tröjtävlingar, säger han.

Följande lopp ingår i Champions Tour 2025:

  • 6 augusti: Lysebotn Opp (stakning)
  • 7 augusti: Blink Classics, 50 km
  • 22 augusti: Toppidrettsveka Hitra, 54 km
  • 30 augusti: Alliansloppet, 48 km
  • 31 augusti: Alliansloppet, 15 km (individuell start)

Bonuspoäng delas ut till de 15 bästa åkarna i varje lopp.

Rejäla prispengar


Det finns 70 000 svenska kronor att hämta i totala cupen i Champions Tour 2025. Vinnarna får 20 000 kronor, andraplatsen ger 10 000 kronor och tredjeplatsen 5 000 kronor. Prissumman är densamma för damer och herrar.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • Alvar Myhlback - Alliansloppet 2025 - Rolf Zetterberg
    1

    Myhlback siktar på hattrick i Trysilsprinten

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    20.07.2026
  • 1

    Johanna överraskade – Anton tog en SM-dubbel

    by Kjell-Erik Kristiansen
    28.06.2026
  • 1

    SM-veckan: Allt du behöver veta inför SM i rullskidor

    by Langd.se
    25.06.2026
  • 1

    Värmen knäckte inte Anton Grahn

    by Kjell-Erik Kristiansen
    27.06.2026
  • 1

    Tävlingsprogram för Svenska Spel Summer Tour 2026

    by Maja Eriksson
    12.06.2026

Fler artiklar

  • Skidprofiler imponerade i MTB-tävlingen Fjällturen

    I lördags avgjordes MTB-tävlingen Fjällturen i Funäsfjällen. I damklassen blev det en duell mellan Hanna Falk och Stina Nilsson.
    av Langd.se
    24.07.2026
  • 400-metersintervaller – utveckla din snabbhet

    av Maja Eriksson
    23.07.2026
  • Succétränaren avslöjar: Så här mycket kan motionärer öka syreupptaget på åtta veckor

    av Ingeborg Scheve
    23.07.2026
  • Skidskytteparet väntar sitt första barn

    av Langd.se
    22.07.2026
  • RULLSKIDTRÄNING: Pacing-intervall för Birken-motionärer

    av Langrenn.com
    21.07.2026