Här är juniorlandslaget i längdskidor
Nu står det klart vilka åkare som är en del av Team Svenska Spel Juniorlandslaget. Totalt har man tagit ut 10 åkare.
Juniorlandslaget består av fem damer och fem herrar, där det är flera nya namn som kommer in i truppen. Aktiva som presterat både i internationella- och nationella sammanhang.
– Vi har flera spännande åkare som kommer att bli viktiga både under vinterns junior-VM i Trondheim och åren framöver. Tage Börjesson var solklar segrare i BAUHAUS cup i vintras och vann samtliga lopp där. Malva Nisén tog guld på ungdoms-OS och vann även hon BAUHAUS Cup på hemmaplan, säger landslagschef Anders Byström i ett pressmeddelande.
Se också: Tog fjorton pallplatser på fyra månader
Junior-VM på hemmaplan i Falun 2028
Ansvarig tränare för juniorlandslaget är Linda Danvind Malm där utveckling och utbildning står i centrum. Ett uppdrag där det även är viktigt att sätta en god grund inför framtiden.
– 2028 kommer junior-VM att gå på hemmaplan i Falun och årets juniorlandslag ska skapa förutsättningar för att vi ska kunna prestera bra även där. Att skapa en stark träningsgrupp som trivs tillsammans är viktigt, och åkarna i laget blir också viktiga för sina respektive skidgymnasier där de går i vardagen, säger Anders Byström.
Damer:
- Matilda Grahn, IFK Mora SK.
- Johanna Holmberg, Östersunds SK.
- Johanna Hägg, Finspångs SOK.
- Malva Nisén, Åsarna IK
- Tove Norgren, Domarvets GoIF
Herrar:
- Tage Börjesson, Östersunds SK
- Ebbe Göransson, Östersunds SK
- Jesper Jakobsson, Gellivare Skidallians
- Eddie Pettersson, Åsarna IK
- Måns Ravald, Åsarna IK










