Tre pallplatser under sista tävlingsdagen i Madona
20 km masstart var det som stod på schemat under den sista tävlingsdagen i Madona. Då fortsatte både de svenska damerna och herrarna att leverera pallplatser.
Sverige har fått en lysande start på världscupen i rullskidor. Idag avslutades tävlingshelgen i Madona med en 20 km lång masstart.
Då fortsatte de svenska damernas framgångar. Ebba Stenman har vunnit alla tävlingar förutom den inledande 10 km där hon var trea. I den avslutade masstarten var hon starkast på upploppet och tog sin tredje raka seger. Därmed befäster hon även ledningen i den totala världscupen.
Evelina Crüsell fortsatte även hon att imponera och slutade trea i det avslutande loppet.
Topp 3 damer masstart Madona:
- Ebba Stenman, Sverige, 50:48,1
- Victoria Nitteberg, Norge, +4,8
- Evelina Crüsell, Sverige, +5,2
HÄR hittar du resultat.
Se också: Svenska damerna fortsätter vinna
Karlsson på pallen
De svenska herrarna slutade tvåa i teamsprinten men utöver det hade de inför dagens masstart inte lyckats ta några individuella pallplatser. Men idag fick Simon Karlsson till en stark insats när han slutade tvåa bakom hemmaåkaren Raimo Vigants.
Erik Fransson slutade på en 10:e plats.
Topp 3 herrar masstart:
- Raimo Vigants, Lettland, 45:02,3
- Simon Karlsson, Sverige, +0,3
- Matteo Tanel, Italien, +1,4
HÄR hittar du resultat.










