Skidskyttestjärnan lämnar Östersund – flyttar hem till Värmland
Linn Gestblom och maken Christian har blivit husägare. Efter säsongen lämnar hon Östersund för värmländska Torsby.
I mixedstafetten gjorde Linn Gestblom comeback i världscupen efter en lång period av rehab. Resten av veckan är hon reserv, och redo att hoppa in om sjukdom skulle uppstå i det svenska laget.
Se också: Ny skada har stört uppladdningen
Köpt gård
Samtidigt har hon och maken Christian köpt en gård utanför Torsby. Efter många år i Östersund går nu flyttlasset till hemorten.
– Det är en gård utanför Torsby, med lite mark. Vi ska få tillträde i slutet av året. Det ser jag väldigt mycket fram emot. Det ska bli roligt och är lite pirrigt också. Sannolikt är det största köpet man gör i livet. Vi slog till när tillfället kom, säger Linn Gestblom till NWT.
Är det mycket som behöver fixas?
– Nej, det är egentligen bara att flytta in. Det är väldigt fint och i ordning. Framöver vill man kanske fixa något.
”Förhoppningsvis är jag inte hemma så mycket”
Om allt går enligt plan under säsongen, så kommer Linn inte vara hemma speciellt mycket inledningsvis.
– Christian börjar kanske bo in sig tidigare. Förhoppningsvis är jag inte hemma så mycket ändå, säger hon med tanke på världscupen och OS i februari.
Och hon ser flera fördelar med ett eget boende i Torsby.
– Jag är hemma ganska mycket varje år, så det är bra att ha något eget och inte bo hos mamma och pappa.
Lägenheten hon har i Östersund kommer vara kvar tills vidare.
– I alla fall till efter säsongen, sen får vi se hur vi gör. Det är smidigt att ha något här uppe.










