Brutalt ärlig inför ödeshelgen: ”OS-drömmar kommer att krossas”

Världscupen i Trondheim blir en stentuff gallring för de norska åkarna: Jan Thomas Jenssen hoppas att han fortfarande är med när helgen är över.

Världscupen i Trondheim blir en stentuff gallring för de norska åkarna: Jan Thomas Jenssen hoppas att han fortfarande är med när helgen är över.

– Det är den viktigaste världscupen under hela året. Nu är det vinna eller försvinna, säger Jan Thomas Jenssen till Langrenn.com efter torsdagens träningspass i Granåsen.

29-åringen från Norge blickar ut över stadion.

– Det är många OS-drömmar som krossas här i helgen. Men några uppfylls också. Jag hoppas att jag har de små marginalerna på min sida så att min OS-dröm blir en av dem. Men det är tufft att vara norsk i Norge, säger han.

Jenssen är en av 44 norska åkare som har tagits ut till världscupen i Trondheim till helgen.

Se också: Jobbar för miljardärssläktingen – tjänar nästan ingenting på skidkarriären

Vill ha revansch för VM

För Jenssen, som ska åka båda distansloppen under helgens världscup, handlar det inte bara om OS-biljetten. På lördagens 20 kilometer skiathlon går han också för revansch.

Senast Jenssen körde samma gren i Granåsen var under VM i vintras, då han hamnade utanför pallen med minsta möjliga marginal. Först förlorade han kampen om pallen med en tiondel. Sedan fick han skarp kritik för taktiken. Och efteråt medger han även osportsligt uppträdande.

Ingen optimal uppladdning

Jenssen fick inte den uppladdning han drömde om inför sin första säsong i landslaget och inför det som han hoppas ska bli hans första OS.

Skadan han ådrog sig när han bröt båtbenet i handen under Toppidrettsveka i augusti, den efterföljande operationen och rehabiliteringen gjorde att han inte kunde träna som planerat under den viktiga höstuppladdningen.

Men Jenssen lägger inte energi på det han inte kan påverka.

– Jag skulle gärna ha gjort saker annorlunda de senaste månaderna inför säsongsstart, men jag har gjort det jag har haft möjlighet till och gjort det bra, säger Jenssen och fortsätter:

– Men jag har inte kunnat åka i närheten av så mycket rullskidor som jag hade velat. Jag har åkt en del utan stavar och med en stav, men du får inte tränat i närheten av det du får gjort med två stavar. Rullskidor är en viktig del av uppladdningen, men det har jag inte kunnat.

Nu är Jenssen spänd på om – och i så fall hur – det kommer att påverka honom.

Fick upplyftande svar i Ruka

I söndags åkte han in som 12:a på masstarten i Ruka.

– Jag är väldigt nöjd med svaren jag fick i Ruka även om resultatet inte var särskilt bra. Så jag har väldigt stor tro på att det blir bra, säger Jenssen och tillägger att han har en hemmaplansfördel som han menar att få andra kan matcha.

– Jag tränar här varje dag när jag är hemma. Det är den arena där jag har lagt flest träningstimmar, och jag är nog den av åkarna i helgen som har åkt flest timmar i Granåsen i år. Det kan jag säga med säkerhet.

Nervös?
– Nja. Det är något jag jobbar med varje dag. Men det är viktigt att vara nervös och känna lite press, säger Jenssen.

– Jag måste ha bra fäste och bra skidor, men det vet jag att jag får. Nu är det bara upp till mig själv. Jag känner att kroppen bara blir bättre och bättre, så jag ser fram emot att köra skidlopp.

Jan Thomas Jenssen är uttagen till lördagens skiathlon och söndagens 10 kilometer fristil. Båda grenarna finns med på programmet för OS 2026.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • LÖPTRÄNING: Effektiva intervaller – förbättra din syreupptagningsförmåga

    Har du ont om tid men vill få till ett effektivt intervallpass som förbättrar din syreupptagningsförmåga? Allt du behöver är en timme.
    av Maja Eriksson/Längd.se
    18.06.2026
  • SVT utökar bevakningen av Vasaloppsveckan

    av Maja Eriksson
    17.06.2026
  • TRÄNING PÅ RULLSKIDOR: Grundläggande uthållighet – hur man undviker skador

    av Adéla Ročárková/Bezky.net
    17.06.2026
  • Northug debuterar i svenskt TV-program

    av Längd.se
    16.06.2026
  • Schweiziska landslagsåkaren byter till skidskytte

    av Maja Eriksson
    16.06.2026