Slog till med JVM-guld direkt

av Kjell-Erik Kristiansen • 02.03.2026
– Det var bara att köra från start. Jag gillar det. 20-åringen från Åsarna släppte aldrig någon förbi sig i JVM-finalen i sprint i Lillehammer. Därmed en perfekt öppning på mästerskapen för Sverige, som tog guld direkt. Men det kunde ha slutat illa. Finalplatsen säkrades på ett bananskal.

– Det var bara att köra från start. Jag gillar det. 20-åringen från Åsarna släppte aldrig någon förbi sig i JVM-finalen i sprint i Lillehammer. Därmed en perfekt öppning på mästerskapen för Sverige, som tog guld direkt. Men det kunde ha slutat illa. Finalplatsen säkrades på ett bananskal.

Eddie Pettersson gick till herrfinalen på tid. Han var den sista som tog sig dit efter en 4:e plats i semifinalen. I kvalet startade han först och slutade 10:a. Sedan vann han kvartsfinalen och i finalen hade han taktiken klar.
– Jag gick för fullt från start. Det passar mig perfekt, säger den nyblivne världsmästaren, som hade fans från familj och klubb på plats.
– Nervös blev jag först på upploppet, säger Eddie, som pressades hårt av hemmahoppet Leopold Strand, som var 6 hundradelar efter i mål. I semifinalen var det omvända roller, då var norrmannen två hundradelar före, men både gick vidare på tid.

PERFEKT START för det svenska laget på JVM med guld direkt! Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/kekstock.com

Eddie Pettersson var ensam svensk i finalerna. Tage Börjesson försökte samma taktik i semifinalen, men det kostade för mycket i snövädret på OS-stadion i Lillehammer och han kroknade totalt.
Pelle Anger åkte ur i kvartsfinalen och Ebbe Göransson gick inte vidare från kvalet.

Österrikiskan Heidi Bucher tog damernas sprint för två norskor: Iselin Bjervig Drivenes och Eline Skaar. Drivenes var tvåa också ifjol och var mycket besviken då österrikiskan passerade strax före mållinjen.
Svenskorna var borta innan semifinalerna. Både Malva Nisén, Tove Norgren och Matilda Grahn hade häng på platser i semifinalerna, men alla var på fel sida. Och Saga Westerlund från Häverödal grejade inte kvalet och slogs ut.

Tävlingarna i Lillehammer fortsätter med sprint för U23-åkarna under tisdagen.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Nytt besked om Kläbo: Har bestämt sig

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    18.03.2026
  • 1

    Landslagsstjärnorna vann Åk en mil vinn en bil

    by Maja Eriksson
    07.04.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026
  • 1

    Helgens program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    19.03.2026

Fler artiklar

  • Ski Classics-åkare dominerade Idre Classic

    Idag avslutades den nationella långloppssäsongen med den nystartade tävlingen Idre Classic. Då var det Ski Classics-åkare som vann både dam och herrklassen.
    av Maja Eriksson
    11.04.2026
  • Hedegart tog medalj i skidskyttecomebacken – vill in i landslaget

    av Maja Eriksson
    11.04.2026
  • Talangerna tog hem guldet på Idre Fjäll

    av Maja Eriksson
    10.04.2026
  • Piteå Elit krossade konkurrenterna i sprintstafetten

    av Maja Eriksson
    10.04.2026
  • Bakom OS-guldet: kämpade i det tysta

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    10.04.2026