Här är de nominerade till säsongens Pro Team Director i Ski Classics

av Langd.se • 20.03.2026
Pro Team Directors
Ski Classics säsong XVII går mot sitt slut. I samband med Grand Finale Summit 2 Senja den 29 mars 2026 ska en av fyra nominerade Pro Team Directors ta emot det prestigefyllda priset som säsongens främsta ledare.

Ski Classics säsong XVII går mot sitt slut. I samband med Grand Finale Summit 2 Senja den 29 mars 2026 ska en av fyra nominerade Pro Team Directors ta emot det prestigefyllda priset som säsongens främsta ledare.

Priset uppmärksammar Pro Team Directors som utmärker sig genom starkt ledarskap, stort engagemang och en genuin passion för Ski Classics. De spelar en avgörande roll i att utveckla sporten och lyfta Ski Classics Pro Tour.

– De 29 Pro Team Directors har en nyckelroll och arbetar ofta i det tysta för att hjälpa sina åkare att nå toppresultat, samtidigt som de bidrar till sportens utveckling. Utmärkelsen Årets Pro Team Director går inte automatiskt till ledaren för det mest framgångsrika laget, utan till den som har gjort störst avtryck under säsongen. Under Season XVII sticker alla fyra nominerade ut som mycket starka kandidater, säger Oskar Svärd, Director för Ski Classics.

Den Pro Team Director som tar hem priset blir också invald i Ski Classics Hall of Fame, tillsammans med Ski Classics Legends – de åkare som har vunnit fem eller fler lopp i Ski Classics Pro Tour. Vinnaren presenteras efter säsongens sista tävling, Grand Finale Summit 2 Senja, den 29 mars 2026.

Nominerade Säsong XVII

  • Jørgen Ulvang – Team Engcon
  • Chris Jespersen – Team Aker Dæhlie
  • Simon Jonsson – Ski Team Göhlins
  • Bruno Debertolis – Team Robinson Trentino

Jørgen Ulvang – Team Engcon

Jørgen Ulvang har visat ett starkt och framgångsrikt ledarskap i arbetet med att lyfta Team Engcon under säsong XVII. Hans förmåga att vässa tävlingsstrategierna, kombinerat med en djup förståelse för både träning och lagledning, har varit avgörande för lagets fina resultat. Ulvangs fokus på utveckling, laganda och individen har varit centralt i att stärka Team Engcons position i Ski Classics.

Chris Jespersen – Team Aker Dæhlie

Chris Andre Jespersen har bidragit med stor erfarenhet och en tydlig filosofi i rollen som Pro Team Director för Team Aker Dæhlie. Med en bakgrund som elitåkare lägger han stor vikt vid att guida sina åkare med praktisk kunskap, särskilt inom träning och teknik. Jespersens syn på att ”det enkla ofta räcker långt” har varit en viktig del i lagets utveckling och har hjälpt teamet att prestera stabilt på hög nivå genom hela säsongen.

Simon Jonsson – Ski Team Göhlins

Simon Jonsson har lett Ski Team Göhlins med stort engagemang och tydlig riktning. Laget har tagit tydliga kliv framåt under säsongen och visat både jämnhet och styrka över flera tävlingar. Jonssons öga för detaljer, tillsammans med hans förmåga att motivera och stötta sina åkare, har varit avgörande för utvecklingen, inte minst i de starka resultaten i Orsa Grönklitt.

Bruno Debertolis – Team Robinson Trentino

Bruno Debertolis bidrar med gedigen erfarenhet till Team Robinson Trentino och en passion för sporten som genomsyrar hans ledarskap. Genom att bygga ett brett och konkurrenskraftigt lag, samt stötta åkarna på alla nivåer, har han etablerat teamet som en tydlig utmanare på Pro Tour. Debertolis strategiska arbete och engagemang har haft stor betydelse för lagets starka prestationer under säsongen.

Håll dig uppdaterad för mer information på skiclassics.com

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    10.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    25.03.2026
  • 1

    Om fyra dagar är karriären över: ”Jag har lärt mig så mycket”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    26.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    21.01.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026

Fler artiklar

  • Häggström och Sundling svenska mästare i sprint

    På både dam- och herrsidan var det Piteå Elit-åkare som var starkast.
    av Langd.se
    29.03.2026
  • Känslosam avslutning – vann karriärens sista Pro Tour-lopp

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Riege avgjorde i spurten – krönt till Ski Classics World Champion

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Bästa Pro Team Director Säsong XVII – Bruno Debertolis

    av Leandro Lutz
    29.03.2026
  • Tider och startlistor inför söndagens tävlingar

    av Langd.se
    29.03.2026