Inga fel på Klæbo – seger nummer 112 i världscupen

av Kjell-Erik Kristiansen • 20.03.2026
Det var inga som helst fel på Johannes Høsflot Klæbo efter fallet i Drammen. Under fredagskvällen var han tillbaka i tävling och utklassade åter igen konkurrenterna. Hans 112:e världscupseger. På en dag då Sverige hade to åkare bland dom tio bästa.

Det var inga som helst fel på Johannes Høsflot Klæbo efter fallet i Drammen. Under fredagskvällen var han tillbaka i tävling och utklassade åter igen konkurrenterna. Hans 112:e världscupseger. På en dag då Sverige hade to åkare bland dom tio bästa.

Mycket svåra förhållanden och ett kraftigt snöväder kunde inte hindra också dagens 10 km klassisk att bli ett nytt norskt mästerskap.
Klæbo var i ledning från start till mål. Tvåan Andreas Fjorden Ree var 14,7 sekunder efter. Den sista pallplatsen tog Mattis Stenshagen som slog Harald Østberg Amundsen med 0,7 sekunder. Det betyder också att Klæbo passerade Amundsen i distansvärldscupen.

LEO JOHANSSON in i ledning i Lake Placid. Det räckte till en stark 9:e plats. Foto: NORDIC FOCUS

Leo Johansson fick känna på ledarstolen i Lake Placid i några minuter. Han gjorde ett starkt lopp på ett ganska tidigt startnummer. En 9:e plats med 41 sekunder till Klæbo var en fin framgång för smålänningen från Skillingaryd, som tävlar för Falun Borlänge SK.
Truls Gisselman avslutade starkt och tog platsen bakom Leo. Det var 9 sekunder mellom dom två.
Också Johan Ekberg visade framgång och blev 13:e man. Av dom övriga svenskarna var Gustaf Berglund 19:e, Eric Rosjö 21:a och Anton Grahn 34:a.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Sprintstjärnan avslutade karriären – nu byter han sport

    by Ingeborg Scheve
    25.05.2026

Fler artiklar

  • Rullskidguiden 2026

    Dags att uppdatera rullskidparken eller köpa dina första rullskidor? Ta hjälp av vår rullskidguide, nu uppdaterad med nya modeller inför säsongen.
    av Langd.se
    28.05.2026
  • Svenskan klar för norskt team

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    28.05.2026
  • Rullskidor för terräng – ta dig ut på grusvägarna

    av Hanna Karlsson
    27.05.2026
  • Nytt lopp i Ski Classics Challengers – anmäl dig nu

    av Leandro Lutz
    27.05.2026
  • Kräver 40 timmar i veckan – träningen som väntar Halfvarsson

    av Ingeborg Scheve
    27.05.2026