Norsk guldtränare på väg till Sverige

För en och en halv vecka sedan sparkades guldtränaren från det norska landslaget. Nu kan han vara på väg till Sverige.

För en och en halv vecka sedan sparkades guldtränaren från det norska landslaget. Nu kan han vara på väg till Sverige.

Egil Kristiansen har lång erfarenhet bakom sig som tränare för det norska landslaget, först i längdskidåkning och de senaste tio åren i skidskytte. Den norska tränarprofilens utövare har tagit mängder av mästerskapsgud. Men i mitten av april stod det klart att 60-åringen inte fick sitt kontrakt med skidskyttelandslaget förnyat.

Kristiansen var själv tydlig med att han inte känner sig färdig som tränare, och därmed var jakten på guldtränaren igång. Nu ska det Svenska Skidförbundet ha gjort ett närmande för att säkra sig den norska veteranen i branschen.

Se också: Northug lovade miljoner i prispengar – nu har Janteloppet miljoner i minus

Kan bli landslagschef

I Sverige finns det flera lediga tjänster i längdskidlandslaget, både som tränare för elitdamer och elitherrar, och som förbundskapten. Enligt TV 2 ska Kristiansen ha varit på intervju med det Svenska Skidförbundet.

Längdskidåkningsexperten Petter Skinstad tror att det är toppjobbet som är aktuellt för den norska tränarprofilен.

– Jag räknar med att det i första hand är tjänsten som är ledig efter Anders Byström (landslagschef) som är aktuell för Kristiansen, eftersom han har erfarenhet som både dam- och herrtränare och kan bidra till lugn i leden i Sverige, säger Skinstad.

Egil Kristiansen vill inte kommentera saken.

Omfattande missnöje

I efterdyningarna av OS, som var det sämsta på flera decennier för de svenska herrarna och en historisk guldfest för damerna, har det varit ett omfattande missnöje i landslaget.

Flera av åkarna, däribland Sveriges största stjärnor Edvin Anger och William Poromaa, har krävt att ledningen byts ut. I slutet av mars beslutade Byström att avgå som förbundskapten, ett år före kontraktets slut.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Starka prestationer av skidåkare i Lidingöploppet i Funäsfjällen

    Igår gick årets upplaga av Lidingöloppet i Funäsfjällen av stapeln. Då var det flera skidåkare som stod för starka prestationer.
    av Maja Eriksson
    12.07.2026
  • Varnar för att låta juli bli en ”vilomånad”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.07.2026
  • Föll på löptur – ådrog sig fraktur i fotleden

    av Kjell-Erik Kristiansen/Maja Eriksson
    10.07.2026
  • LISTA: Alla Ski Classics Challengers under sommaren

    av Maja Eriksson
    10.07.2026
  • Myhlback byter skidmärke

    av Langd.se
    09.07.2026