Skidtopp säger upp sig med omedelbar verkan
Urs Lehmann säger upp sig som FIS-chef efter knappt ett år. Nu slutar han på dagen efter en öppen konflikt med den omstridde presidenten Johan Eliasch.
Schweiziske Urs Lehmann tillträdde den nyinrättade tjänsten som verkställande direktör (CEO) i det internationella ski- och snowboardförbundet (FIS) i augusti förra året. Nu, knappt ett år senare, har han sagt upp sig med omedelbar verkan.
Det skriver den schweiziska tidningen Blick.
Anledningen ska vara dåligt samarbete och omfattande konflikter med FIS-presidenten Johan Eliasch.
Se också: Sju nationer kräver att FIS-presidenten avgår
Varnade för konkurs
Lehmann kom till FIS från tjänsten som president i det schweiziska skidförbundet.
Enligt Blick ska schweizaren ha varnat för att FIS kan gå i konkurs inom två år. Det gillade inte Eliasch.
– På grund av den senaste utvecklingen befinner sig Urs Lehmann i korselden inför valet, något han inte kan hållas ansvarig för som verkställande direktör, säger hans talesperson Lorenz Furrer till Blick.
Omstridd och impopulär
Nästa vecka är det FIS-kongress, där val av president står på agendan. Eliasch är en av kandidaterna.
Den svensk-brittiske miljardären har varit president i FIS sedan 2022, men är mycket omstridd och betraktas som både auktoritär och föga demokratisk.
Om Eliasch avsätts som president nästa vecka är det stora chanser att Lehmann återvänder i rollen som CEO.










