Storsponsorn drar sig ur världscupen
Huvudsponsorn för längdskidåkningens världscup drar sig ur. Nu varnas det för en ekonomisk jättesmäll.
Dagligvarujätten Coop har varit huvudsponsor för längdskidåkningens världscup i åtta år. Nu är det slut. Coop drar sig ur, och konsekvenserna kan bli enorma.
Enligt Adresseavisen är Coop-avtalet värt mellan 15 och 20 miljoner kronor per år.
– En katastrof och ekonomiskt fruktansvärt. Det här är förfärligt trista nyheter för vår nationalsport, kommenterar professor emeritus Tor W. Andreassen vid Norges Handelshøyskole till Adresseavisen.
– Om de inte hittar en lika stor sponsor måste hela upplägget skäras ned. Ett avtal på 15–20 miljoner betyder otroligt mycket, så det här är som att åka ur högsta serien, säger han.
Se också: Ytterligare en landslagsåkare byter skidmärke
Hänvisar till tv-kaos
Kommunikationschef Silje Verlo Alisøy på Coop Norge säger att företaget nu har en ny sponsorstrategi där de prioriterar andra satsningsområden som fotboll och friidrott.
Beslutet hänger samman med tv-produkten, säger Bjørn Vik-Mo, vice verkställande direktör på Coop Midt-Norge.
– Tv-bevakningen av längdåkning har varit väldigt spridd de senaste åren. Förra vintern var rättigheterna till världscupen fördelade på NRK, TV 2 och Viaplay. Jag tror det är olyckligt för sporten och att folk har svårt att hålla reda på vad som sänds var, säger Vik-Mo.
Kris för vinterens VM
Coop gick in som huvudsponsor för världscupen 2018, och avtalet har även omfattat skid-VM 2021, 2023 och 2025. Till VM i Trondheim bidrog Coop med 43,8 miljoner kronor.
Avhoppet ger nu VM 2027 i Falun ytterligare huvudbry. De befinner sig redan i en krävande situation, inte minst eftersom det fortfarande är oklart vem som får tv-rättigheterna till mästerskapet.
– Vi vill självklart att det ska bli klart inom kort, säger Kajsa Sjösvärd på Falun-VM till SVT Sport.










