Optimistisk svensk kvartett inför VM-tremilen

av langd • 05.03.2021

Sverige kommer till start med en stark kvartett på VM-tremilen i morgon: Frida Karlsson och Ebba Andersson som klara medaljkandidater. Charlotte Kalla och Emma Ribom är åkare för placeringar högt upp i resultatlistan.

Sverige kommer till start med en stark kvartett på VM-tremilen i morgon: Frida Karlsson och Ebba Andersson som klara medaljkandidater. Charlotte Kalla och Emma Ribom är åkare för placeringar högt upp i resultatlistan.

Sverige kommer till start med en stark kvartett på VM-tremilen i morgon: Frida Karlsson och Ebba Andersson som klara medaljkandidater. Charlotte Kalla och Emma Ribom är åkare för placeringar högt upp i resultatlistan.

Ett frågetecken inför tremilen var om Charlotte Kalla skulle finnas med bland de svenska åkarna efter den tunga stafettsträckan i går. Svårigheterna då har dock analyserats endast bero på en stor miss i vallningen av Kallas skidor.

­– Formen försvinner inte bara över en natt. Jag känner mig trygg på att kunna få ut det jag är god för i morgon i spåret. Det var härligt att se vilket material som levererats idag på stafetten och att killarna är med och fightas enda in i slutet. Det var riktigt inspirerande, sa Charlotte Kalla på landslagets presskonferens på fredagskvällen.

Vallamissen kommenterade hon så här:
– Det var så otroligt stort gjort av Petter (vallachef Myhlback) att snabbt kliva fram och berätta hur de upplevt det. Det hjälper verkligen mig att kunna lämna loppet bakom mig och blicka framåt mot möjligheterna på tremilen.

Ebba Andersson fick frågon om hur revanschsugen hon är efter stafetten.

– Otroligt mycket. Jag tänker att det är ett bra tillfälle att använda gårdagens besvikelse till att ta det som drivkraft inför loppet i morgon, sa Andersson.

Frida Karlsson fick svara på hur vilka nycklar som behövs för att slå Johaug.

– Det handlar väl alltid om att själv få ut sin bästa prestation. Jag kan inte påverka hur hon åker, jag kommer fokusera på att komma in bra i åkningen, vara snabbtänkt och ta beslut under loppets gång, menade Karlsson

Emma Ribom har gått och väntat på att få åka mer under VM sedan skiathlonloppet.

– Det ska bli jättekul! Jag har nästan klättrat på väggarna de här dagarna. Hoppas jag kan använda den energin i morgon, sa Ribom.

En åkare som var aktuell för att åka tremilen var Linn Svahn men har varit lite småkrasslig de senaste dagarna och därmed föll hon förstås bort ur diskussionen. Första reserv till i morgon är nu Johanna Hagström.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Anders Byström blir ny landslagschef

    by langd
    02.04.2020
  • 1

    ”Oljan” förstärker det svenska vallateamet

    by langd
    20.05.2021
  • 1

    Jonna Sundling sex sekunder från pallen på JVM

    by langd
    23.01.2013
  • Kristine Stavås Skistad
    1

    Lagkamraten avslöjar: mysteriet Skistad

    by Max Östlund/Ingeborg Scheve
    15.10.2024
  • 1

    Ola Ravald ny tekniktränare för skidskyttelandslaget

    by langd
    24.06.2020

Fler artiklar

  • Längdåkare med seger i ny sport

    Norrmannen lämnade landslaget förra året och satsar nu på Ski Classics. I lördags tog han en övertygande seger i en prestigefylld cykeltävling.
    av Langrenn.com
    01.06.2026
  • Birken ändrar kravet på ryggsäck – över 30 år sedan sist

    av Ingeborg Scheve
    31.05.2026
  • Fullt krig i landslaget: Succétränare säger upp i protest

    av Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • Skidprofilerna som springer Stockholm Marathon

    av Langd.se
    29.05.2026
  • Lämnar landslaget – hälsan sätter stopp

    av Langd.se
    29.05.2026