Jonna Sundling under världscupen i Falun senaste säsongen. Nu är hon redo för comeback.
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Heidi Weng är tillbaka efter hjärnskakning
Den norska stjärnan Heidi Weng är nu redo att börja tävla igen efter en lång och plågsam start på träningssäsongen. Under fjolårssäsongen ådrog sig Weng Covid-19 vilket innebar att hon missade OS. När hon väl återhämtat sig från sjukdomen fick hon en hjärnskakning efter att ha slagit huvudet i isen.
Heidi Weng är nu redo för att tävla
Hjärnskakningen som Heidi Weng ådrog sig i mars månad har fortsatt att plåga henna fram tills nu.
– Hon är så att säga i normal träning och redo att tävla igen, säger den Norges landslagstränare Stig Rune Kveen enligt Adressavisen.
Tanken är enligt Adressavisen att Weng ska göra tävlingscomeback under blinkfestival nästa vecka.
För ett norskt landslag som genomgår en stor generationsväxling efter att både Maiken Caspersen Falla och Therese Johaug lagt skidorna på hyllan är det givetvis ett glädjebesked att deras mest erfarna och meriterade åkare nu är tillbaka på benen i god tid före vintersäsongen.