Lukas Bauer & co VM-laddade i norra Värmland…

av langd • 18.02.2011
En av VM-favoriterna i Oslo, tjecken Lukas Bauer, har gjort de sista VM-förberedelserna på svensk snö vid Långbergets Sporthotell i norra Värmland. Den tjeckiska VM-truppen har legat i Långberget i tio dagar och haft fantastiska förhållanden.

En av VM-favoriterna i Oslo, tjecken Lukas Bauer, har gjort de sista VM-förberedelserna på svensk snö vid Långbergets Sporthotell i norra Värmland. Den tjeckiska VM-truppen har legat i Långberget i tio dagar och haft fantastiska förhållanden.

En av VM-favoriterna i Oslo, tjecken Lukas Bauer, har gjort de sista VM-förberedelserna på svensk snö vid Långbergets Sporthotell i norra Värmland.
Den tjeckiska VM-truppen har legat i Långberget i tio dagar och haft fantastiska förhållanden.

– Dom åkte till Drammen under torsdagen efter tio dagar här. Här har dom haft alla alternativ när det gäller banor och träning, säger förra landslagstränaren Christer Skog, som fixade tjeckiska laget till just Långberget.
– Dom frågade mig vart det var bäst att ladda inför VM i Oslo och jag föreslog Långberget. Här har man också banor som liknar dom i Holmenkollen, bland annat det såkallade Petter-spåret, som Lars Göran Pettersson och Lars Håland gjorde för några år sedan.
Christer Skog är själv personlig tränare för Martin Koukal och har varit med tjeckerna i två omgångar i Långberget. Han berättar om en liten VM-trupp där alla är friska och där medalj är målet vid VM i Oslo.
– Lukas Bauer är i toppform och fri från den förkylning han hade tidigare i vinter. Martin Koukal, som ju är en mästerskapsåkare, börjar också hitta formen, menar Christer Skog.
Tjeckien tog OS-bronset i stafett i Vancouver förra säsongen och är en nation som normalt plockar med sig medaljer. Lukas Bauer vann ett silver vid hemma-VM i Liberec 2009 och både i Oberstdorf 2005 och Sapporo 2007 tog Tjeckien medalj i teamsprinten.
Vid VM i Val di Fiemme 2003 vann Martin Koukal överraskande den avslutande femmilen.
– Det har varit helt fantastiskt i Långberget och laget var mycket nöjda med träningsförhållanden under dom tio dagar som dom gästade norra Värmland, berättar Christer Skog.
Det tjeckiska VM-laget består endast av 6 herråkare och 2 damåkare. Det betyder att Tjeckien är ett av dom länder som kommer att fattas i damstafetten över 4×5 kilometer i Holmenkollen.
Lukas Bauer är bland favoriterna både på 15 kilometer klassisk stil, 30 km dubbeljakt och 50 km fristil med masstart. Den dubbla Tour de Ski-segraren är oerhörd farlig om han hittar toppformen – vilket han haft lite svårt med i mästerskap tidigare…
Han kom dock hem med två medaljer från OS förra vinter och blir besviken om det inte blir någon den här gången i Norge.
 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • CYKELTRÄNING: Lätt cykeltur – bygg din grund en timme i taget

    Grunden för konditionen inom längdskidåkning byggs under de lugna timmarna med lågintensiv träning. Denna lätta aeroba cykeltur ger precis det: jämnt, kontrollerat arbete som utvecklar din kapacitet utan att du blir utmattad inför morgondagens pass.
    av ProXCskiing.com
    16.06.2026
  • Fiasko i spåret – rekordintäkter för finska stjärnan

    av Ingeborg Scheve
    15.06.2026
  • Langd.se söker journalist med passion för längdskidor

    av Langd.se
    15.06.2026
  • Storsponsorn drar sig ur världscupen

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.06.2026
  • Skinnarloppet 2027 – anmälan öppnar 21 juni

    av Langd.se
    14.06.2026