Jonna förvånad över sprintmedaljen

av langd • 12.03.2011
Jonna Sundling från IFK Umeå åkte hem silvret i JSM-sprinten i D17-18. Ett silver som hon själv tycker var mycket överraskande. – Det här hade jag inte förväntat mig, säger hon till till Västerbottens Folkblad.

Jonna Sundling från IFK Umeå åkte hem silvret i JSM-sprinten i D17-18. Ett silver som hon själv tycker var mycket överraskande. – Det här hade jag inte förväntat mig, säger hon till till Västerbottens Folkblad.

Jonna Sundling från IFK Umeå åkte hem silvret i JSM-sprinten i D17-18.
Ett silver som hon själv tycker var mycket överraskande.
– Det här hade jag inte förväntat mig, säger hon till till Västerbottens Folkblad.

Bara JVM-åkaren och segrarinnan från ungdoms-OS, Stina Nilsson från Malung, grejade av umeåtjejen i finalen i Boden. Innan dess hade Jonna Sundling enkelt vunnit både kvarts- och semifinal.
Men i sprintfinalen i fri teknik var det Stina Nilsson som hade ledningen från start till mål.
– Det var tajt vid målgången. Knappt en sekund vann hon med. Jag låg i samma position hela loppet. Trean Julia Svahn såg jag komma på upploppet, men det var lugnt, säger Jonna Sundling vidare till VF-sporten.
Det här var hennes första JSM-medalj. Hon förhindrade också dubbelseger till Dalarna genom att slänga sig före Julia Svahn över mållinjen. Julia vann prologen i D17-18.
– Det känns jättebra. Jag hade inte förväntat mig att komma på pallen i sprint. Det är kanske inte i sprint jag är starkast, utan det är dubbeljakten jag siktar på, säger Jonna, som därmed kan leva på hoppet om ytterligare en medalj i JSM i helgen.
JSM på Pagla-stadion i Boden fortsätter nämligen med dubbeljakten idag och stafetterna i morgon.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Vallatips för Tjejvasan!

    by langd
    22.02.2013
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008

Fler artiklar

  • Startlistor och starttider Lysebotn Opp

    Här är program, TV-tider och detaljer inför starten av Blinkfestivalen: Lysebotn Opp inleder 2026 års upplaga med 7,5 kilometer uppförstävling i fristil och stakning.
    av Langd.se
    05.08.2026
  • CYKELTRÄNING: VO2max-intervaller – utöka taket för din uthållighetsmotor

    av Leandro Lutz
    04.08.2026
  • Berättar om nya uppläget: ”Dubbelt så många hårda pass”

    av Ingeborg Scheve
    04.08.2026
  • Allt du behöver veta inför Blinkfestivalen

    av Langd.se
    03.08.2026
  • Ådrog sig skräckskada under löppass: ”Mest dramatiska jag har upplevt som idrottare”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    02.08.2026