Idre Fjäll Tour

av langd • 19.04.2011
Helgen den 13-15 Maj kommer det arrangeras en tävlingstour på Idre Fjäll, med Rullskidsetapp, skidsprint, MTB lopp och en jaktstart löpning.

Helgen den 13-15 Maj kommer det arrangeras en tävlingstour på Idre Fjäll, med Rullskidsetapp, skidsprint, MTB lopp och en jaktstart löpning.

Helgen den 13-15 Maj kommer det arrangeras en tävlingstour på Idre Fjäll, med Rullskidsetapp, skidsprint, MTB lopp och en jaktstart löpning.

Touren är ett projektarbete som arrangeras av Gustav Eriksson, Jesper Arnesson och Karl-Johan Westberg i samarbete med Idre Fjäll och Idre SK. Gemensamt för de tre killarna är att de alla går på Mora Skidgymnasium.

”Nu är det lite drygt en månad kvar till årets upplaga av touren. Sist vecka trillade dom första anmälningarna in. Vill du vara med ? I så fall är det dags att slänga in en anmälan” säger en entusiastisk Gustav Eriksson till Langd.se

Touren är uppdelad i fyra etapper och avslutas med en jaktstart utifrån tidigare resultat. Alla etapper har målgång uppe på Idre Fjäll. Första etappen är en rullskidsetapp i klassiskt stil uppför på ca 8km. Den andra etappen är en skidsprint på snö i fri teknik. Där det blir ett kval följt av finalheat. Den tredje etappen är ett MTB lopp ca 8km. Den sista etappen är en jaktstart löpning utifrån tidigare etappresultat.

Deltagarna bor i fina 11 bädds stugor på idrefjäll precis intill tävlingsplatsen till ett pris av 50kr/natten per person. För mer information och inbjudan, gå in på idrefjalltour.blogg.se

Inbjudan Idre Fjäll Tour:

Arrangör Karl-Johan Westberg, Jesper Arnesson, Gustav Eriksson i samarbete med Idre SK och Idre Fjäll.

Klasser Herr- och damklass, födda 95 och äldre.

Tävlingsplats Idre Fjäll.

Datum Fredag till söndag 13-15 maj 2011.

Tävlingsprogram Etapp 1 Fredag 13/5: Rullskidor klassiskt 8 km intervallstart. (Ej tävlingsrull) Första start 18:00. Etapp 2 Lördag 14/5: Sprint Fristil på snö. Prolog och heat, Start 08:30. Etapp 3 Lördag 14/5: MTB 8 km intervallstart, Start 16:00 Etapp 4 Söndag 15/5: Löpning 6 km jaktstart utifrån tidigare etapper, Start 09:00

Anmälan Sker via mail till [email protected]. Ange namn, klubb och antal nätter du vill bo på Idre fjäll, samt intresse av serverade måltider på Charlies under tävlingshelgen. Anmälningsavgift: 150 kr.

Logi I fina stugor på Idre fjäll i anslutning till tävlingsplatsen till en kostnad av 50 kr natten/person. Boendepriset gäller från onsdag- söndag. Mat kommer serveras på Restaurang Charlies till förmånliga priser under lördag och söndag.

Upplysningar Vid frågor kring arrangemanget kontakta oss via mail [email protected] eller via telefon till nummer 076-8072979.

Priser Penning och nyttopriser i totalen samt nyttopriser till de främsta på etapploppen. Första pris i totalen för dam respektive herrklassen är en stugvecka på Idre Fjäll.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Fiasko i spåret – rekordintäkter för finska stjärnan

    Han missade VM och hade det tungt under OS. Medan resultaten sviker, rullar miljonerna in. Nu vänder Iivo Niskanen på allt inför VM i Falun.
    av Ingeborg Scheve
    15.06.2026
  • Langd.se söker journalist med passion för längdskidor

    av Langd.se
    15.06.2026
  • Storsponsorn drar sig ur världscupen

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.06.2026
  • Skinnarloppet 2027 – anmälan öppnar 21 juni

    av Langd.se
    14.06.2026
  • Danish Skimarathon Team söker nya damer till kommande säsong

    av Langd.se
    13.06.2026