Idre Fjäll Tour

av langd • 19.04.2011
Helgen den 13-15 Maj kommer det arrangeras en tävlingstour på Idre Fjäll, med Rullskidsetapp, skidsprint, MTB lopp och en jaktstart löpning.

Helgen den 13-15 Maj kommer det arrangeras en tävlingstour på Idre Fjäll, med Rullskidsetapp, skidsprint, MTB lopp och en jaktstart löpning.

Helgen den 13-15 Maj kommer det arrangeras en tävlingstour på Idre Fjäll, med Rullskidsetapp, skidsprint, MTB lopp och en jaktstart löpning.

Touren är ett projektarbete som arrangeras av Gustav Eriksson, Jesper Arnesson och Karl-Johan Westberg i samarbete med Idre Fjäll och Idre SK. Gemensamt för de tre killarna är att de alla går på Mora Skidgymnasium.

”Nu är det lite drygt en månad kvar till årets upplaga av touren. Sist vecka trillade dom första anmälningarna in. Vill du vara med ? I så fall är det dags att slänga in en anmälan” säger en entusiastisk Gustav Eriksson till Langd.se

Touren är uppdelad i fyra etapper och avslutas med en jaktstart utifrån tidigare resultat. Alla etapper har målgång uppe på Idre Fjäll. Första etappen är en rullskidsetapp i klassiskt stil uppför på ca 8km. Den andra etappen är en skidsprint på snö i fri teknik. Där det blir ett kval följt av finalheat. Den tredje etappen är ett MTB lopp ca 8km. Den sista etappen är en jaktstart löpning utifrån tidigare etappresultat.

Deltagarna bor i fina 11 bädds stugor på idrefjäll precis intill tävlingsplatsen till ett pris av 50kr/natten per person. För mer information och inbjudan, gå in på idrefjalltour.blogg.se

Inbjudan Idre Fjäll Tour:

Arrangör Karl-Johan Westberg, Jesper Arnesson, Gustav Eriksson i samarbete med Idre SK och Idre Fjäll.

Klasser Herr- och damklass, födda 95 och äldre.

Tävlingsplats Idre Fjäll.

Datum Fredag till söndag 13-15 maj 2011.

Tävlingsprogram Etapp 1 Fredag 13/5: Rullskidor klassiskt 8 km intervallstart. (Ej tävlingsrull) Första start 18:00. Etapp 2 Lördag 14/5: Sprint Fristil på snö. Prolog och heat, Start 08:30. Etapp 3 Lördag 14/5: MTB 8 km intervallstart, Start 16:00 Etapp 4 Söndag 15/5: Löpning 6 km jaktstart utifrån tidigare etapper, Start 09:00

Anmälan Sker via mail till [email protected]. Ange namn, klubb och antal nätter du vill bo på Idre fjäll, samt intresse av serverade måltider på Charlies under tävlingshelgen. Anmälningsavgift: 150 kr.

Logi I fina stugor på Idre fjäll i anslutning till tävlingsplatsen till en kostnad av 50 kr natten/person. Boendepriset gäller från onsdag- söndag. Mat kommer serveras på Restaurang Charlies till förmånliga priser under lördag och söndag.

Upplysningar Vid frågor kring arrangemanget kontakta oss via mail [email protected] eller via telefon till nummer 076-8072979.

Priser Penning och nyttopriser i totalen samt nyttopriser till de främsta på etapploppen. Första pris i totalen för dam respektive herrklassen är en stugvecka på Idre Fjäll.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011
  • 1

    Oberhof har fått skidtunnel

    by langd
    16.07.2009

Fler artiklar

  • Långloppsåkaren slog Kläbo och Iversen – svensk seger i damklassen

    Igår avgjordes den prestigefyllda tävlingen Kobberlöpet. Johannes Hösflot Kläbo och Emil Iversen fick se sig besegrade av långloppsåkare. I damklassen blev det svensk seger.
    av Maja Eriksson
    19.04.2026
  • Tvingas pausa karriären för andra gången

    av Langd.se
    19.04.2026
  • Så gick det i Fjälltopploppet

    av Maja Eriksson
    18.04.2026
  • Petad och nära att lägga av – nu utmanar han Kläbo

    av Ingeborg Scheve
    18.04.2026
  • Fick aldrig guld – men avslutar med OS-silver i bagaget

    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.04.2026