Erik Rost mästare efter protestdramatik: ”Nervöst”

av langd • 07.02.2018

Det krävdes protester och jurybeslut för att kora Erik Rost till Europamästare. Till slut fick han guldmedaljen i en tuff långdistans.
– Hade varit snopet om jag inte vann, säger Rost.
På damsidan tog Magdalena Olsson ett nytt silver.

Det krävdes protester och jurybeslut för att kora Erik Rost till Europamästare. Till slut fick han guldmedaljen i en tuff långdistans.
– Hade varit snopet om jag inte vann, säger Rost.
På damsidan tog Magdalena Olsson ett nytt silver.

Det krävdes protester och jurybeslut för att kora Erik Rost till Europamästare. Till slut fick han guldmedaljen i en tuff långdistans.
– Hade varit snopet om jag inte vann, säger Rost.
På damsidan tog Magdalena Olsson ett nytt silver.

Diskad eller Europamästare? Det var frågan Erik Rost ställdes inför efter dagens långdistans i Bulgarien. Svensken, som är regerande världsmästare på distansen, gick i mål med loppets snabbaste tid. Då fick han veta att en av kontrollerna fattades i hans stämpelpinne.

EM-åkarna tävlar dock med en extrapinne och i den fanns Rosts saknade kontroll. Den svenska landslagsledningen lämnade in ett klagomål som avslogs, vilket tillfälligt innebar att guldet skulle hamna hos hemmafavoriten Stanimir Belomazhev.

Först efter att Sverige lämnat i en officiell protest, varpå en jury fick bedöma situationen, kunde Erik Rost erkännas som segrare. 

Hur är det att vinna guld efter en sådan dramatik?
– Nervöst, såklart. Det är en väldigt speciell situation, men det är skönt nu för jag är trots allt den som åkt bäst och varit starkast idag. Jag hade ju alla kontroller så det hade varit snopet att inte vinna, säger svensken.

Erik Rost fick därmed sitt andra guld och sin tredje medalj under skidorienteringsmästerskapet utanför Velingrad i Bulgarien.

– Jag gjorde en bra avslutning och har haft väldigt fina skidor. Bra jobb av vallarna. Jag tror jag vann mycket tid mot slutet av loppet, säger Rost.

På damsidan blev det inte fullt så dramatiskt. Däremot en nästan lika positiv utgång – sett med blågula ögon. Magdalena Olsson överraskade och tog sitt andra silver.

– Det är jättekul att få till det. Jag är extra glad över att jag lyckades på långdistansen. Det har länge varit min favoritdistans, men jag har aldrig riktigt fått till det på de stora mästerskapen förut, säger Olsson.

Varför gick det idag?
– Jag höll mig lugn, tog kloka vägval och kämpade på. Det var riktigt tungfört, men jag vet att om man bara håller huvudet högt och kämpar på så går det bra i den här typen av före.

Magdalena Olsson tog EM-silver på långdistansen bakom ryskan Mariya Kechkina. FOTO: Johan Trygg/Längd.se.
Magdalena Olsson tog EM-silver på långdistansen bakom ryskan Mariya Kechkina. FOTO: Johan Trygg/Längd.se.

Svenskan tyckte att banans öppna områden var tuffast. Det var också där hon gjorde sin enda riktiga bom. Ett i övrigt stabilt lopp ledde henne till den fina andraplatsen.

– Det är mitt bästa mästerskap någonsin så jag är jätteglad, säger Magdalena Olsson.

Tove Alexandersson, som inledde EM med tre raka guld, slutade femma. Imorgon avslutas mästerskapet med stafetter.

Resultat, Långdistans, EM i skidorientering, Velingrad, Bulgarien
Damer:

1) Mariya Kechkina, Ryssland, 73.19, 2) Magadalena Olsson, Sverige, +3.38, 3) Anastasia Kravchenko, Ryssland, +5.20.
Övriga svenska placeringar:
5) Tove Alexandersson, +7.34, 8) Linda Lindkvist, +9.02, 13) Frida Sandberg, +11.53, -) Hanna Eriksson, felstämpl.

Herrar:
1) Erik Rost, Sverige, 1.33.48, 2) Stanimir Belomazhev, Bulgarien, +0.51, 3) Øyvind Watterdal, Norge, +0.59.
Övriga svenska placeringar:
10) Erik Blomgren, +5.28, 16) Sixten Walheim, +10.51, 24) Linus Rapp, +14.59, 25) Markus Lundholm, 15.32, -) Martin Hammarberg, felstämpl.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Anders Byström blir ny landslagschef

    by langd
    02.04.2020
  • 1

    ”Oljan” förstärker det svenska vallateamet

    by langd
    20.05.2021
  • Kristine Stavås Skistad
    1

    Lagkamraten avslöjar: mysteriet Skistad

    by Max Östlund/Ingeborg Scheve
    15.10.2024
  • 1

    Skyttetränaren Chabloz: ”De välkomnade mig med öppna armar”

    by langd
    10.08.2021
  • 1

    Comeback av Lars Öberg – blir ny längdchef

    by langd
    07.10.2021

Fler artiklar

  • Fischer sa att han var för dyr – nu avslöjar Niskanen sanningen

    Efter sju år med Fischer står det klart att Iivo Niskanen byter skidmärke. Enligt den finska stjärnan, handlar det om sportsliga skäl.
    av Ingeborg Scheve
    13.05.2026
  • Så får du till stakning med frånskjut – tips för bättre rullskidteknik

    av Langd.se
    13.05.2026
  • Medlemserbjudande: Förlängda early bird-priser på Südtirol Moonlight Classic

    av Langd.se
    12.05.2026
  • Därför tog Jenny steget till Team Engcon: ”Vill få ut det sista av mig själv”

    av Maja Eriksson
    12.05.2026
  • FIS ändrar regler – kan hämma stornationerna

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.05.2026