Sverige blåsta på medalj – efter arrangörsmiss

av langd • 08.02.2018

Ett fel i kartutdelningen gjorde att den avslutande EM-stafetten i skidorientering fick ogiltigförklaras. Sveriges förstalag på damsidan gick därmed miste om den silvermedalj de såg ut att ha vunnit.
– Sådant här får ju inte hända, säger Tove Alexandersson.

Ett fel i kartutdelningen gjorde att den avslutande EM-stafetten i skidorientering fick ogiltigförklaras. Sveriges förstalag på damsidan gick därmed miste om den silvermedalj de såg ut att ha vunnit.
– Sådant här får ju inte hända, säger Tove Alexandersson.

Ett fel i kartutdelningen gjorde att den avslutande EM-stafetten i skidorientering fick ogiltigförklaras. Sveriges förstalag på damsidan gick därmed miste om den silvermedalj de såg ut att ha vunnit.
– Sådant här får ju inte hända, säger Tove Alexandersson.

I ett mästerskap som inleddes i plusgrader och regn, och som fortsatte med svenskt guld efter protest, blev avslutningen minst lika stormig. Det svenska förstalaget i damstafetten körde i mål som silvermedaljörer, men när de olika landslagen pratade med varandra efter loppet visade det sig att något inte stod rätt till.

En miss i kartutdelningen innebar att de tävlande fick felaktiga gafflingar. Således åkte lagen inte lika långt. Till slut fanns inget annat alternativ än att ogiltigförklara loppet. Ett ryskt guld, svenskt silver och norskt brons blev till ingenting.

– Jättetråkigt. Tyvärr har det visat sig att vi fick lång gaffel gånger två. Vi har alltså åkt längre än vad ryskorna har gjort. På ett vis är det ju rätt att ställa in racet, men det är jättetråkigt när något sådant här händer, säger Magdalena Olsson som körde andrasträckan för Sverige.

Även Tove Alexandersson, som skulle ha vunnit sin fjärde EM-medalj av fem möjliga, var besviken.

– Det är bara jättetråkigt. Sådant här får ju inte hända, säger hon.

Det blågula laget hade annars gjort en mycket stark insats. Bland annat kämpade sig Linda Lindkvist (förstasträckan) till växlingen med en bruten skida.

Trots att arrangörsmissen gjorde EM-avslutningen till ett stort antiklimax visade förbundskapten Frans Wickbom förståelse för den uppkomna situationen.

– Arrangörerna har varit i en jobbig situation där de har fått lägga banorna på eftermiddagen eller kvällen innan loppen. Det är på grund av vädret. När det då är en stafett med många gafflingar är det lätt att det sker misstag, säger Wickbom.

På herrsidan verkar tävlingen ha gått enligt planen. Sverige kunde dock inte riktigt utmana om medaljerna. Förstalaget gick i mål som sjätte lag och fjärde bästa nation.

Skidorienterings-EM i Bulgarien är därmed över. Sverige samlade ihop fyra guld, tre silver och ett brons.

Resultat, Stafett, EM i skidorientering, Velingrad, Bulgarien
Damer:

Loppet ogiltigförklarat – inget resultat

Herrar:
1) Norge 1 (Jørgen Madslien, Øyvind Watterdal, Lars Moholdt), 2) Ryssland 1 (Vladislav Kiselev, Eduard Khrennikov, Andrey Lamov), 3) Finland 1 (Tuomas Kotro, Misa Tuomala, Tero Linnainmaa), .

Sverige 1 (Martin Hammarberg, Erik Blomgren, Erik Rost) gick i mål som sjätte lag och fjärde nation.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Anders Byström blir ny landslagschef

    by langd
    02.04.2020
  • 1

    ”Oljan” förstärker det svenska vallateamet

    by langd
    20.05.2021
  • Kristine Stavås Skistad
    1

    Lagkamraten avslöjar: mysteriet Skistad

    by Max Östlund/Ingeborg Scheve
    15.10.2024
  • 1

    Skyttetränaren Chabloz: ”De välkomnade mig med öppna armar”

    by langd
    10.08.2021
  • 1

    Comeback av Lars Öberg – blir ny längdchef

    by langd
    07.10.2021

Fler artiklar

  • Fischer sa att han var för dyr – nu avslöjar Niskanen sanningen

    Efter sju år med Fischer står det klart att Iivo Niskanen byter skidmärke. Enligt den finska stjärnan, handlar det om sportsliga skäl.
    av Ingeborg Scheve
    13.05.2026
  • Så får du till stakning med frånskjut – tips för bättre rullskidteknik

    av Langd.se
    13.05.2026
  • Medlemserbjudande: Förlängda early bird-priser på Südtirol Moonlight Classic

    av Langd.se
    12.05.2026
  • Därför tog Jenny steget till Team Engcon: ”Vill få ut det sista av mig själv”

    av Maja Eriksson
    12.05.2026
  • FIS ändrar regler – kan hämma stornationerna

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.05.2026