Nu drar säsongen igång: ”Aldrig haft så mycket sparad snö”

av Mårten Lång • 14.10.2022
Vålådalen Super Criterium
Vintern närmar sig med stormsteg. I morgon öppnar Vålådalen för säsongens första längdturer: — Vi har aldrig haft så mycket sparad snö, säger Vålådalens Latti Östlund.

Vintern närmar sig med stormsteg. I morgon öppnar Vålådalen för säsongens första längdturer: — Vi har aldrig haft så mycket sparad snö, säger Vålådalens Latti Östlund.

Vintern närmar sig med stormsteg. I morgon öppnar Vålådalen för säsongens första längdturer: — Vi har aldrig haft så mycket sparad snö, säger Vålådalens Latti Östlund.

Andra helgen i oktober har varit öppningsdatum för Vålådalens fjällstations längdspår de senaste åren. Så är fallet även i år. Just nu pågår de sista förberedelserna med den sparade snön för att öppna anläggningen under lördagen:

— Vi kör på snö som är sparad sen i våras. Vi har aldrig haft så mycket sparad snö, så jag räknar med att det kommer att bli cirka fyra kilometer spår som vi öppnar nu. Och detta både för klassiskt och skejt, säger Vålådalens Latti Östlund.

Hur många längdåkare räknar ni med kommer till er nu första helgen?
— Vi har dels en grupp med hundra personer, men så räknar vi med många daggäster. Sen brukar man se att det är en familj från Östersund som åker ett varv och så ser man att de plockar upp telefonen. Två och en halv timme senare kommer det tio bilar till, skrattar Östlund.

Den skidåkning som nu öppnas upp är alltså på sparad snö, men snökanonerna kommer att dras igång när kylan kommer:

— Elpriserna här i norr är inte så farliga. Det blir kanske tio procent dyrare att göra snö. Då är dieselpriserna något som slår desto mer, säger Östlund.

24 oktober kommer det svenska längdlandslaget till Vålådalen på läger.

Är du på plats för att ta vinterns första skidtur; eller har du tips eller bild mejla då [email protected] 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Skidprofilerna som springer Stockholm Marathon

    Till helgen väntar ytterligare en löpfest när Stockholm Marathon går av stapeln. På startlinjen finns flera välkända skidprofiler.
    av Langd.se
    29.05.2026
  • Lämnar landslaget – hälsan sätter stopp

    av Langd.se
    29.05.2026
  • Historia, nutid och trender –rullskidornas utveckling och framtid

    av Langd.se
    29.05.2026
  • Hjälp oss att bli bättre – få en månad gratis medlemskap

    av Langd.se
    29.05.2026
  • Svensken blir lagkamrat med Halfvarsson: ”Han kan ta medalj i Falun”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    28.05.2026