Världscupvinnaren missar premiären: ”Måste ta det lugnt”

av Mårten Lång • 22.11.2022
Nästa vecka inleds skidskyttevärldscupen i finländska Kontiolahti. Dessvärre blir det utan den regerande totalvinnaren i världscupen.

Nästa vecka inleds skidskyttevärldscupen i finländska Kontiolahti. Dessvärre blir det utan den regerande totalvinnaren i världscupen.

Nästa vecka inleds skidskyttevärldscupen i finländska Kontiolahti. Dessvärre blir det utan den regerande totalvinnaren i världscupen.

Den norska skidskyttestjärnan Marte Olsbu Röiseland har haft en tuff sommar och höst. Nu står det klart att hon inte kommer att stå på startlinjen när världscupen inleds i finländska Kontiolahti nästa vecka:

— Detta är tålåmodsprövande. Jag måste bara ta det lugnt och ta tiden till hjälp. Kroppen är inte redo för tuffa tävlingar och därför måste jag stanna hemma, säger Olsbu Röiseland i ett pressmeddelande.

Förra säsongens totalvinnare i världscupen har inte tävlat under hösten. Nu är tanken att träna lugnt och avvakta att kroppen ska svara bättre på de tuffare passen.

Beslutet att stå över den första världscuprundan har tagits tillsammans med tränar- och hälsoteamet runt laget.

— Marte känner sig själv och sin kropp så bra att hon vet att hon måste hålla igen. Men vi hade givetvis väldigt gärna haft henne med till Finland, säger Sverre Huber-Kaas, tränare för det norska damlandslaget i skidskytte. In i Olsbu Röiselands ställe kommer Karoline Erdal. I laget ingår dessutom Karoline Knotten, Ragnhild Femsteinevik, Emilie Kalkenberg, Ida Lien och Ingrid Landmark Tandrevold.

Sedan tidigare har det aviserats att Tiril Eckhoff inte kommer att köra världscuppremiären i Kontiolahti.

Världscupen inleds på tisdag med distanslopp för herrarna. Dagen därpå kör damerna sitt första lopp för säsongen. 

Här är den svenska truppen till Kontiolahti

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Wolfgangs intåg splittrar landslaget – flera hoppar av

    by Ingeborg Scheve
    27.08.2026
  • 1

    Ännu en skidskyttelegend har blivit tvåbarnsmamma

    by Adéla Ročárková/Kjell-Erik Kristiansen
    09.09.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Tar in Norges guldtränare

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.02.2026
  • 1

    OS-mästaren skippar världscupen – har fått smaken på cykel

    by Ingeborg Scheve/langd.se
    27.08.2026

Fler artiklar

  • Olyckan som förändrade allt: “Jag lär mig att röra mig annorlunda nu”

    Förra hösten var en av Frankrikes främsta längdskidåkare med om en allvarlig fallskärmolycka.
    av Mattis Basille/Maja Eriksson
    06.09.2026
  • Svensk trippel avslutade VM i rullskidor

    av Maja Eriksson
    06.09.2026
  • Inga svenska medaljer i dagens sprint

    av Langd.se
    05.09.2026
  • Succédag för Sverige – fyra medaljer

    av Maja Eriksson
    04.09.2026
  • Kaoset tar ny vändning – 20 åkare diskas

    av Maja Eriksson
    04.09.2026