Här är Team Engcons nya uppställning: ”Väldigt nöjd”

av Mårten Lång • 05.05.2023
Ida Dahl vann Ski Classics den gångna säsongen. Nu har Team Engcon ställt in siktet på seger i lagtävlingen, och laguppställningen för kommande säsong är spikad. — Jag är väldigt nöjd med teamet som vi byggt, säger teamchef Jerry Ahrlin.

Ida Dahl vann Ski Classics den gångna säsongen. Nu har Team Engcon ställt in siktet på seger i lagtävlingen, och laguppställningen för kommande säsong är spikad. — Jag är väldigt nöjd med teamet som vi byggt, säger teamchef Jerry Ahrlin.

Ida Dahl vann Ski Classics den gångna säsongen. Nu har Team Engcon ställt in siktet på seger i lagtävlingen, och laguppställningen för kommande säsong är spikad. — Jag är väldigt nöjd med teamet som vi byggt, säger teamchef Jerry Ahrlin.

eam Engcon är just nu inne mot slutet av säsongens första läger. Och nu står det klart vilka åkare som kommer att representera teamet i vinter.

Kvar i teamet finns förra säsongens totalvinnare Ida Dahl, som har ett år kvar på sitt kontrakt med Team Engcon. Dessutom ingår Tove Ericsson i damtruppen. Ericsson, som till kommande vinter tar klivet upp som senior, gjorde några inhopp i Ski Classics i vintras, och tog bland annat en pallplats i Orsa Grönklitt.

Dessutom har teamet plockat in Hanna Lodin från Ski Team Göhlins, som gjorde en väldigt stark säsong och åkte bland annat in som nia i Vasaloppet.

— Vi har ett väldigt spännande damlag. Ida satsar givetvis vidare mot gula tröjan; vid sidan av henne kommer Tove göra full satsning mot Ski Classics i vinter. Hon visade i de lopp som hon körde i vintras vilken potential hon har inom långloppen. Och detsamma gäller Hanna som bara har åkt skidor under några år, men har visat en enorm potential, säger teamchef Jerry Ahrlin.

Den gångna säsongens Team Engcon-åkare Linn Sömskar och Frida Hallquist kan komma att göra inhopp i teamet under säsongen, men kommer inte att göra någon satsning på hela Ski Classics-säsongen:

På herrsidan har Eddie Edström och Anton Elvseth ytterligare ett år på kontraktet. Därutöver kommer tre ”nya norrmän” in i teamet.

Detta i form av :

Johan Tjelle, 28-åring som bland annat var femma på femmilen i norska mästerskapen förra året.

Ole Jörgen Bruvoll, 28-åring som bland annat var åtta på Reistadlöpet förra säsongen; dessutom vann han Flyktingrennet för en säsong sedan.

Amund Hoel – som åkte världscupsprinten i Beitostölen i vintras.

— Amund Hoel (bror till Team Ragde Charges Johan Hoel, vinnare av klättervästen) är en stor och stark åkare. Väldigt snabb, han kommer att kunna vara med och hugga på många sprintpoäng och förhoppningen är att han ska fajtas om gröna västen. Sen både Johan och Ole Jörgen är verkliga kapacitetsåkare med väldigt stor potential, säger Ahrlin som har målet klart:

— Det här laget är så starkt att vi har som mål att slåss om segern i lagtävlingen. Jag är väldigt nöjd med det team som vi fått ihop, säger Ahrlin.

Texten uppdateras

Här är laguppställningen
Hanna Lodin
Ida Dahl
Tove Ericsson
Eddie Edström
Johan Tjelle
Ole Jörgen Bruvoll
Amund Hoel
Anton Elvseth

Intervjuer med Tove Ericsson och Hanna Lodin kommer här på langd.se

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    10.03.2026
  • 1

    Skidstjärnan debuterar som expertkommentator: ”Det blir spännande”

    by Maja Eriksson
    01.10.2026
  • 1

    OS-drottningen utmanar Vasaloppsvinnaren

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Skidstjärnan gör en dubbelsatsning

    by Ingeborg Scheve
    30.10.2026
  • 1

    Långloppsstjärnan avslutar karriären efter säsongen

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026

Fler artiklar

  • Ski Classics World Championship säsong XVIII: Alla Pro Teams presentationer på ett ställe

    Säsong XVIII står för dörren och samtliga 26 Pro Teams har presenterats på langd.se. I den här artikeln har vi samlat länkar till alla lag på ett ställe.
    av Leandro Lutz
    02.11.2026
  • Halfvarsson en av många stjärnor hos succétränaren – men fått munkavle om metoderna

    av Ingeborg Scheve
    02.11.2026
  • Drömmen om en VM-medalj lever: ”Ligger i en väldigt bra fas”

    av Mattias Modéen
    01.11.2026
  • Längdskidor i Alperna redan nu: Här kan du åka – så mycket kostar det

    av ADÉLA ROČÁRKOVÁ
    31.10.2026
  • Olkkonen och Varis vann säsongspremiären i Finland

    av Leandro Lutz
    31.10.2026